Trumpos naujienos

RADYBOS. Rugsėjo 19 d. Biržų girioje buvo rastas juodos spalvos kelioninis lagaminas, kuriame buvo sudėti įvairūs daiktai, t. y. automobiliniai grotuvai, spausdintuvas, DVD grotuvas ir t. t. Biržų policija mano, kad minėti daiktai gali būti vogti iš negyvenamų sodybų. Jei kas yra pasigedęs panašių daiktų, galima atvykti į Biržų rajono policijos komisariatą ir juos atpažinti. Telefonas pasiteirauti – 8 616 46350.

LAMOKĖLIŲ KOPLYČIOJE – ATLAIDAI. Spalio 7 d., šiandien, 12 val., Lamokėlių koplyčioje vyks Šv. Pranciškaus atlaidai.

JAU SKIEPIJAMA NEMOKAMA SEZONINIO GRIPO VAKCINA. Valstybinės ligonių kasos (VLK) nupirkta gripo vakcina, kuria nemokamai skiepijami rizikos grupėms priklausantys žmonės, jau pasiekė šalies gydymo įstaigas.
Šiais metais VLK nupirktas gripo vakcinų kiekis yra didžiausias per pastaruosius kelerius metus – net 123 470 dozių, o pernai buvo nupirkta 110 000, užpernai – 95 280 gripo vakcinos dozių. Sezoninio gripo vakcinos šiemet bus išdalinta 508 Lietuvos gydymo įstaigoms, kurios siūlys savo pacientams pasiskiepyti. Kaip ir anksčiau, taip ir šiais metais, šios gripo vakcinos gydymo įstaigoms pristatomos etapais.
Skiepytis nuo gripo rekomenduojama kiekvienais metais dar prieš prasidedant epideminiam gripo laikotarpiui. Spalis – lapkritis, pasak specialistų, pats tinkamiausias metas skiepytis nuo šios ligos.
Gyventojai, priklausantys rizikos grupei ir norintys pasiskiepyti nuo gripo, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Įvertinęs žmogaus sveikatos būklę, jis pacientą nusiųs pas skiepijančius specialistus arba į vakcinacijos kabinetą.
PRADEDAMAS ŠILDYMO SEZONAS. Biržų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nuo 2017 m. spalio 4 d. pradedamas 2017-2018 m. šildymo sezonas.

VIENUOLIKTASIS KONSTITUCIJOS EGZAMINAS. Spalio 3 d. Biržuose vyko 11 - ojo Konstitucijos egzamino pirmasis etapas. Egzamine savivaldybėje dalyvavo 1 pilietė, kuri pateko į antrąjį egzamino etapą. Biržų „Saulės“ gimnazijoje, „Aušros“, Kaštonų pagrindinėse mokyklose moksleiviai taip pat pasitikrino savo Konstitucijos žinias.
„PAGALBOS CENTRO“ INFORMACIJA. Viešoji įstaiga „Pagalbos centras“ vykdydama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektą bei Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo programą, spalio – lapkričio mėnesiais organizuoja įvairius seminarus, mokymus, paskaitas. Spalio 20 dieną numatomas seminaras socialiniams darbuotojams „Konfliktinių situacijų sprendimas dirbant su socialinės rizikos šeimomis“, kurį ves psichologė A. Lingienė.
Spalio 25 dieną planuojama paskaita šeimoms „Kodėl reikia leisti vaikams jausti jausmus, kaip su jais tvarkytis tėvams“, lektorė – psichoterapeutė A. Bechterevė.
Lapkričio 6 d. vyks mokymai rajono mokyklų bendruomenių atstovams, pedagogams, kaimų bendruomenės atstovams bei kitiems specialistams, dirbantiems su vaikais, tema „Smurto prieš vaikus rūšys, pasekmės, atpažinimas“. Taip pat, vykdant minėtus projektus, numatoma organizuoti psichologės A. Lingienės paskaitas „Patyčioms ir smurtui – NE“ Pačeriaukštės ir Papilio mokyklų bendruomenėms, diskusijas su Biržų, Papilio, Pačeriaukštės vaikų dienos centrų vaikais apie patyčių ir smurto pasekmes, vykdyti užsiėmimus su vaikais „Iš gatvės į mokyklą“.
Dėl papildomos informacijos, registracijos į išvardintus renginius prašome kreiptis tel. 865377139.

BIRŽŲ RAJONO POLICIJAI – SVEIKINIMAI. Biržų policijos komisariato bendruomenė spalio 2 dieną priėmė sveikinimus profesinės šventės – Angelų sargų dienos - proga. Policijos darbuotojus sveikino LR Seimo, Biržų savivaldybės atstovai ir kt. Už aktyvią veiklą Policijos dienos proga policijos komisariato viršininkas Marius Jablonskas policijos rėmėjams Ingai Arlikevičienei, Vaidui Matuzevičiui, Laimontui Kizniui ir Audriui Naktiniui įteikė padėkas ir kuponus „Šiaurės rytų“ prenumeratai. Policijos darbuotojus dainomis pasveikino ir Papilio kultūros namų vokalinis moterų kvartetas „Rovėjūnės“.
VYKO ATRANKA. Rugsėjo 20 d. įvyko pretendentų atranka į Biržų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus socialinių išmokų specialisto pareigas. Joje dalyvavo 11 pretendentų, daugiausia balų surinko Genovaitė Tatorienė.
G. Tatorienė yra baigusi ekonomikos studijas Vilniaus Gedimino technikos universitete. Dirbo Biržų autotransporto įmonėje technologe, Biržų rajono statybos organizacijoje inžiniere, Valstybinėje mokesčių inspekcijoje inspektore, buhaltere individualioje įmonėje. Nuo 2013 m. dirbo Socialinės paramos skyriaus vyresniąja specialiste, nuo 2017 m. liepos 3 d. – šio skyriaus socialinių išmokų specialiste pagal terminuotą sutartį.

PAŽENKLINTI BIRŽŲ RAJONO PILIAKALNIAI. Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, bendradarbiaudamas su Biržų rajono savivaldybe, šiemet į valstybės saugomų kultūros paveldo objektų ženklinimo programą įtraukė visus tris Biržų rajone esančius į Kultūros paveldo registrą įtrauktus piliakalnius: Širvėnos seniūnijoje esantį, neseniai sutvarkytą Rinkuškių-Juodelių piliakalnį, vadinamą Velniakalniu (unikalus kodas 1908); toje pat seniūnijoje esantį Klausučių piliakalnį (unikalus kodas 1907) ir Papilio seniūnijoje esantį Žiobų piliakalnį (unikalus kodas 1918).
Rugsėjo mėnesį buvo atliekami matavimai, fotofiksavimas, GPS nustatomos tikslios jų ribos. Prie kiekvieno piliakalnio pastatyti nauji šiuolaikiški ženklai, informuojantys, jog tai - valstybės saugomas kultūros paveldo objektas. Kad informacija apie piliakalnį būtų išsamesnė, ant kiekvieno žyminčio ženklo įmontuotos lentelės su visu piliakalnio pavadinimu. Kituose dėl turtingesnės praeities žinomuose piliakalniuose lentelės supažindina su jų istorija. Lentelėje įspaustas QR kodas, kuris leidžia, nuskenavus jį mobiliuoju telefonu, gauti daugiau informacijos apie objektą, praneša Biržų rajono savivaldybė.

DIDĖS SOCIALINĖ PARAMA. Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymui nuo kitų metų didinti valstybės remiamas pajamas iki 122 eurų. Dėl to padaugės socialinę paramą gaunančių žmonių skaičius, augs kai kurios išmokos, teigiama ministerijos pranešime spaudai.
Valstybės remiamos pajamos šiuo metu yra 102 eurai. Šis dydis taikomas skaičiuojant socialinę paramą skurdžiai gyvenantiems asmenims, būsto šildymo kompensacijas, teisę į nemokamą mokinių maitinimą ir kitas išmokas. Ministerija skaičiuoja, kad, padidinus valstybės remiamas pajamas 20 eurų, socialinę paramą galinčių gauti gyventojų padaugės 40 tūkst., o dar 80 tūkst. žmonių gaus didesnes pašalpas.
Tam iš valstybės biudžeto per metus papildomai reikės 6,8 mln. eurų, o iš savivaldybių biudžetų – 64,8 mln. eurų lėšų.
ATRANKA. Atranką į pakaitinio valstybės tarnautojo – Biržų savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriaus vyriausiojo specialisto pareigas laimėjo Gitana Kanaverskienė. Jos išsilavinimas – vadybos ir verslo administravimo bakalauras (Kauno technologijos universitetas). Prieš tai dirbo buhaltere UAB „Swedlit AB Baltija“, UAB „Biržų duona“, vyr. buhaltere labdaros ir paramos fonde „Vilties šviesa“.

DUKRA. Rugsėjo 13 dieną į policiją kreipėsi Biržuose gyvenanti 1951 metais gimusi moteris. Ji pranešė, kad iš Biržų ligoninės Antrojo vidaus ligų skyriaus išėjo ir negrįžo jos 1998 metais gimusi dukra. Policijos žiniomis, dukra vėliau atsirado.

VALĖ TERŠALUS. Biržų ugniagesiams rugsėjo 14 dieną teko vykti į Vabalninko seniūnijos Guodžių kaimą. Gautas pranešimas, kad susidūrė automobiliai „Fiat“, „Audi“ ir „Volkswagen Transporter“, išsiliejo tepalai. Atvykus ugniagesiams 10 kvadratinių metrų plote buvo išsilieję tepalai. Panaudojus sorbentą ir parankines priemones kelio danga nuvalyta.

RUDENĖJANT KELIUOSE – MIGRUOJANČIŲ ŽVĖRIŲ PAVOJUS. Važiuodami užmiestyje vairuotojai yra priversti vis atidžiau stebėti ne tik anksčiau tamsos apgaubiamą kelią, bet ir būti pasiruošę galimam netikėtam pavojui iš šalia besidriekiančių miškų ar laukų. Ekspertų teigimu, rudenį suaktyvėjanti laukinių žvėrių migracija didina automobilių susidūrimo su į kelią išbėgusiais miško gyventojais riziką. Europos bendrovės „ERGO Insurance“ skaičiuoja, kad tokių atvejų šiemet iš viso užfiksuota 316, o per pirmąsias rudens savaites dėl šių eismo įvykių į draudikus kreipėsi kelios dešimtys vairuotojų.
Susidūrimų su laukiniais žvėrimis metu ne tik apgadinami automobiliai, bet ir sužalojami žmonės, o tokių įvykių metu patirta žala šiemet siekė daugiau nei 416 tūkst. eurų.
VYKSTA LIFTO ĮRENGIMO PARUOŠIAMIEJI DARBAI. Biržų rajono savivaldybės poliklinikos direktorius Leonidas Sologubovas praneša, kad įstaigoje bus sumontuota nauja švedų gamybos keltuvo aparatūra. Šiuo metu vyksta parengiamieji darbai. Keltuvas po Naujųjų metų turi būti sumontuotas per dešimt dienų. Pacientams labai reikalingo įrenginio kaina – 28 tūkstančiai eurų. Tam bus ieškoma ir rėmėjų lėšų.

SAUGOKIMĖS PAUKŠČIO GRIPO. Biržų rajono valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba naminių paukščių laikytojams primena, kad prasidėjo rudeninė paukščių migracija. Rugsėjo – spalio mėnesiais laikomi naminiai paukščiai turi būti uždaryti. Jie neturi turėti kontakto su laukiniais paukščiais. Šios priemonės būtinos, kad būtų apsisaugota nuo gresiančio paukščių gripo.

FINANSIŠKAI STABILŪS JAUČIASI MAŽIAU NEI PUSĖ LIETUVOS GYVENTOJŲ.
Tik kiek mažiau negu pusė Lietuvos gyventojų (47 proc.) jaučiasi finansiškai stabilūs, rodo „Ergo“ draudimo grupės užsakymu Latvijos sociologinių tyrimų bendrovės SKDS Baltijos šalyse atliekamų apklausų naujausi rezultatai.
Taip tvirtino 48 proc. respondentų Estijoje ir 53 proc. Latvijoje.
Materialinio bei finansinio saugumo rodiklis Lietuvoje, kaip ir Latvijoje, nedidėja nuo 2014 metų, o Estijoje per šį laikotarpį jis nežymiai pakilo.
Labiausiai užtikrinti dėl savo karjeros yra estai, iš kurių net 44 proc. turi labai aiškius planus artimiausiems dvejiems metams. Lietuvoje savo karjerą yra susiplanavę 40 proc., Latvijoje – 38 proc. gyventojų.
Kiek daugiau nei trečdalis gyventojų visose trijose Baltijos šalyse turi planą, kaip išlaikyti pajamų šaltinį: Lietuvoje – 39 proc., Estijoje – 35 proc., Latvijoje – 34 procentai.
Tyrimo duomenimis, santaupų turi didžioji dauguma visų šalių gyventojų – 86 proc. Lietuvoje, 82 proc. Latvijoje ir 87 proc. Estijoje.
Vertindami savo ateitį, tik pusė (50 proc.) Lietuvos gyventojų galėjo patvirtinti, jog turi stabilią gyvenamąją vietą mažiausiai dvejiems metams. Latvijoje ir Estijoje šis ateities vertinimo rodiklis – 61 proc., Estijoje – 60 procentų.
Šio sociologinio tyrimo metu gyventojai taip pat vertino pasitenkinimą gyvenimo kokybe bei gebėjimą kontroliuoti gyvenimą balais nuo vieno iki dešimties. Respondentų Lietuvoje šio vertinimo vidurkis – 6,81 balo, Latvijoje ir Estijoje – 6,61 balo.
Tyrimo metu buvo apklausta po 1000 Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų.
GIMIMŲ IR MIRČIŲ SKAIČIUS SUVIENODĖJO. Biržų savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje per 2017 m. rugpjūčio mėnesį įregistruoti 32 gimimai (20 berniukų ir 12 mergaičių). 24 vaikai gimė Lietuvoje, 8 – užsienio šalyse. 13 vaikų gimė susituokusiems tėvams, 16 vaikų pripažinta tėvystė, 3 vaikai gimė vienišoms motinoms. Per mėnesį įregistruotos 34 mirtys (19 vyrų ir 15 moterų). Susituokė 27 poros, išsiskyrė 7.
Rugsėjo mėnesį santuokos registruojamos 16 d. ir 18 d.

BYLA. Šiandien Panevėžio apygardos teismas planuoja pradėti baudžiamosios bylos, kurioje biržietis laidojimo paslaugų įmonės direktorius A. J. kaltinamas valstybės tarnautojo papirkimu, o buvusi Biržų rajono policijos komisariato tyrėja J. S. – kyšio paėmimu, nagrinėjimą. Moteris kaltinama kyšį gavusi už tai, kad tarnybos metu sužinotą informaciją apie mirusius asmenis net septynis kartus perdavė laidojimo paslaugų įmonės direktoriui A. J.

STATISTINIS AVARIJŲ SUKĖLĖJAS – Į TREČIĄ DEŠIMTĮ ĮKOPĘS VYRAS. Per septynis šių metų mėnesius iš viso užfiksuota beveik 10 tūkstančių eismo įvykių, rodo Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje duomenys. Beveik 40 proc. avarijų sukėlė vyrai, tarp kurių rizikingiausia amžiaus kategorija – 26-30 metų. Trečią dešimtį įpusėję vyrai sukėlė daugiausiai – per 600 – eismo įvykių, tai sudaro 6 proc. visų užfiksuotų avarijų.
„ERGO Insurance“ duomenimis, kritinė vyrų amžiaus riba, kai stipriai sumažėja jų sukeliamų eismo įvykių, yra 36 metai. 36-40 metų amžiaus grupės vairuotojai padarė 400 – dviem šimtais mažiau – eismo įvykių nei dešimtmečiu jaunesnės amžiaus grupės atstovai. 51-55 ir 56-60 metų amžiaus kategorijos vairuotojai vyrai padaro vidutiniškai po 300 avarijų.
Rizika tarp vairuojančių vyrų vėl išauga tarp vyresnių nei 65 metų vairuotojų, kurie per šiuos metus sukėlė 465 avarijas.
Vertinant vairuojančių moterų statistiką, pastebima panaši tendencija – 36 metų ir vyresnės moterys keliuose sukelia mažiau avarijų nei jaunesnės. Tiesa, itin nedaug eismo įvykių nutinka pačių jauniausių – iki 25 metų – vairuojančių moterų amžiaus kategorijoje.
51-55 ir 56-60 metų amžiaus vairuojančios moterys pateko į vidutiniškai 140 avarinių situacijų – daugiau nei dvigubai rečiau nei tos pačios amžiaus kategorijos vairuotojai vyrai.

KAINŲ POKYČIAI.
2017 m. birželio mėn., palyginus su gegužės mėn., eksportuotų prekių kainos sumažėjo 1,1 proc., importuotų prekių – 1,2 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas.
PADĖKOS RAŠTAS. Rugsėjo 1 d. Biržų savivaldybės mero padėkos raštas įteiktas Gražinai Ryser, Biržų „Saulės“ gimnazijos anglų kalbos mokytojai metodininkei, asmeninės sukakties proga už nuoširdų ilgametį pedagoginį darbą ir profesionalumą, puikius jos mokinių akademinius pasiekimus, dalykinių ir bendrųjų kompetencijų tobulinimą bei mokinių skatinimą siekti pažangos.

MAUDYKLOSE VANDUO ŠVARUS. Biržų visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad rugpjūčio 28 d. buvo paimti paskutiniai vandens mėginiai trijose Biržų rajono savivaldybėje esančiose maudyklose: Širvėnos ežero centrinėje ir Jaunimo parko bei Apaščios upės A. Dauguviečio parko.
Visų maudyklų pagrindiniai vandens kokybės parametrai atitinka reikalavimus. Vandens temperatūra bandinio ėmimo metu buvo Apaščios upėje +14 C°, Jaunimo parko Širvėnos ežere +13,3 C°, Širvėnos centrinėje maudykloje +13,2 C°. Mėginių paėmimo metu maudyklų vandens žydėjimo požymių nepastebėta. Šių metų maudymosi sezono metu nebuvo nustatyta tarša.
Maudyklose maudytis galima ir pasibaigus maudymosi sezonui, tačiau vandens kokybė nebebus tiriama.

DARBO UŽMOKESTIS. Vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) 2017 m. antrąjį ketvirtį, palyginus su 2017 m. pirmuoju ketvirčiu, išaugo visose apskrityse, praneša Lietuvos statistikos departamentas. Daugiausia vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis padidėjo Telšių (4 proc.) apskrities įmonėse, įstaigose ir organizacijose. Kitose apskrityse vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis didėjo nuo 2,2 proc. Tauragės iki 3,1 proc. Šiaulių.
Biržų rajone vidutinis mėnesio bruto darbo užmokestis buvo 660,9 Eur. Vidutinis darbuotojų skaičius rajone – 5185. Palyginus su praėjusių metų atitinkamu ketvirčiu, jų sumažėjo 1,4 proc. Pagal bruto darbo užmokestį Biržų rajonas užima 42 vietą tarp 60 savivaldybių.

APGYVENDINIMO PASLAUGOS. 2017 m. pirmąjį pusmetį, palyginus su 2016 m. tuo pačiu laikotarpiu, daugiau turistų sulaukė 8 apskričių apgyvendinimo įstaigos, o mažiau – 2, praneša Lietuvos statistikos departamentas. Apgyvendintų turistų skaičius labiausiai išaugo Tauragės apskrityje (55,8 proc.). Šiaulių ir Panevėžio apskrityse turistų apgyvendinta atitinkamai 15,6 ir 1,1 proc. mažiau nei 2016 m. pirmąjį pusmetį. Daugiausia svečių priėmė Vilniaus (548,7 tūkst.), Klaipėdos (253,9 tūkst.), Kauno (197,7 tūkst.) ir Alytaus (169,7 tūkst.) apskričių apgyvendinimo įstaigos – jose nakvojo 90,4 proc. šalies apgyvendinimo įstaigose apsistojusių turistų. Daugiausia užsieniečių (60,9 proc.) nakvojo Vilniaus apskrities apgyvendinimo įstaigose. Kauno, Klaipėdos ir Alytaus apskričių apgyvendinimo įstaigose buvo apsistoję atitinkamai 13,8, 11,6 ir 8 proc. visų užsieniečių.
Biržų rajone pirmąjį šių metų pusmetį buvo apgyvendinta 2,9 tūkst. turistų, iš jų viešbučiuose - 1,8 tūkst. Palyginus su pernai metų atitinkamu laikotarpiu, turistų apgyvendinta 6,2 proc. daugiau (viešbučiuose – 20,4 proc. daugiau).
NAUJI MOKYKLINIAI AUTOBUSAI. Švietimo ir mokslo ministerija paskyrė tris 19 vietų autobusus IVEKO DAILY 50C15 Biržų rajono savivaldybės teritorijoje veikiančioms švietimo įstaigoms. Biržų technologijų ir verslo mokymo centrui ir Biržų mokyklai-darželiui „Vyturėlis“ autobusai skirti mokinių pavėžėjimui, o Biržų rajono Vabalninko Balio Sruogos gimnazijai mokinių pavėžėjimui autobusas skirtas vietoje seno susidėvėjusio mokyklinio autobuso.
Rugpjūčio 29 d. šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė mokyklinius autobusus iškilmingai perdavė savivaldybėms. Vilniuje, Katedros aikštėje, vykusiame iškilmingame perdavime dalyvavo Biržų savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas.
LOPŠELIS-DARŽELIS „RUGELIS“ TAPO SKYRIUMI. Biržų rajono savivaldybės tarybos sprendimu lopšelis-darželis „Rugelis“ reorganizuotas prijungiant jį prie lopšelio-darželio „Genys“. Nuo rugsėjo 1 d. „Rugelis“ tampa „Genio“ skyriumi, kuriame tęsiamas ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymas.

TARP DOSNIAUSIŲ PIENO SUPIRKĖJŲ – MEDEIKIUOSE ESANTI ĮMONĖ. Stambiausios Lietuvos pieno perdirbimo ir kai kurios pieno supirkimo įmonės Žemės ūkio ministerijai pateikė informaciją apie žalio pieno supirkimo kainą, kai pienas buvo pirktas iš stambių pieno gamintojų, parduodančių daugiau kaip 40 tonų pieno per mėnesį, ir iš smulkių. Iš viso informaciją pateikė 559 bendrovės, rašo„Lietuvos žinios“. Kainų suvestinėje nurodytos kainos, kuriomis buvo mokama tiekėjams, kuriems nebuvo taikoma nuoskaitų, ir tiems, kuriems per mėnesį buvo taikyta bent viena nuoskaita. Žemės ūkio ministerijos Maisto pramonės skyriaus vedėja Lina Tepelienė „Lietuvos žinioms“ aiškino, kad nuoskaitos taikomos kaip sankcija už patiektą ne visus reikalaujamus kokybės parametrus atitinkantį pieną.
Dosniausiai ir šykščiausiai už pieną mokėjusių supirkėjų kainos skyrėsi daugiau nei dukart. Antai buvusios Biržų akcinės pieno bendrovės (Biržų r., Medeikiai) vietoje įsikūrusi Šveicarijos kapitalo pieno miltelių gamintoja UAB „Hochdorf Baltic Milk“ už toną pieno (be nuoskaitų) praėjusį mėnesį mokėjo vidutiniškai 368,1 euro, kooperatyvas „Eko Žemaitija“ (Telšiai) – 313,1 euro, AB „Pieno žvaigždės“ – 294,5 euro, o ŽŪK „Pieno šaltinis“ (Rietavo r.) – 180,3, ŽŪK „Ėriškių pienas“ (Panevėžio r.) – 188,7, Griškabūdžio ŽŪB (Šakių r.) – 189,5 euro. Pieno tiekėjams, kuriems buvo taikoma nuoskaitų, už toną pieno buvo mokama nuo 301,3 („Hochdorf Baltic Milk“), 276,3 („Eko Žemaitija“), 265,3 (UAB „Melbras“, Vilkaviškio r.) iki 84,6 (ŽŪK „Šiaurės pienas“, Pakruojo r.), 142,6 (UAB „Rimdalė, Raseinių r.), 149,2 euro (ŽŪK „Sodžiai“, Ukmergės r.) Stambiesiems pieno gamintojams liepą už toną natūralaus pieno (4 proc. riebumo ir 3,3 proc. baltymingumo) buvo mokama vidutiniškai 336,1 euro. Dosniausios buvo minėtos Biržų rajono bendrovė (374 eurai), „Pieno žvaigždės“ (346 eurai), AB „Rokiškio sūris“ (342 eurai), UAB „Marijampolės pieno konservai“ (340 eurų).

KELEIVIŲ VEŽIMAS. 2017 m. antrąjį ketvirtį visų rūšių transportu keleivių vežta 2,9 proc. mažiau, palyginus su 2016 m. tuo pačiu laikotarpiu, remdamasis išankstiniais duomenimis, praneša Lietuvos statistikos departamentas. Keleivių vežimo apyvarta (skaičiuojama tūkstančiais keleivio kilometrų) padidėjo 8,1 proc.
MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS. Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad rajono maudyklose pagrindiniai tiriamieji rodikliai atitinka higienos normos reikalavimus. Mėginių paėmimo metu 2017-08-14 maudyklų vandens žydėjimo požymių nepastebėta. Vandens mikrobiologinės taršos rodikliai atitinka Lietuvos higienos normos HN92 : 2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus. Vandens temperatūra bandinio ėmimo metu buvo Apaščios upėje +17,2 C°, Jaunimo parko Širvėnos ežere +19,8 C°, Širvėnos centrinėje maudykloje +18,0 C°. Kitas mėginys bus imamas rugpjūčio 28 d.

JAUNIMAS NESKUBA TUOKTIS IR SUSILAUKTI VAIKŲ. 2016 m. buvo 6 jaunos mamos, kurioms nebuvo sukakę 15 metų, 2015 m. tokių mamų buvo 8, 2014 m. – 11. Sumažėjo ir 15–19 metų amžiaus mamų – nuo 1 136 2015 m. iki 1 016 2016 m. Kaip ir ankstesniais metais, 25–29 metų amžiaus moterys gimdė dukart dažniau nei 20–24 metų amžiaus – atitinkamai 10 901 ir 4 706 naujagimiai per metus. Vidutinis pirmą vaiką gimdančių moterų amžius buvo 27,3 metų (2015 m. – 27,1 metų)
Didėjo ir vidutinis pirmą kartą susituokusiųjų amžius: 2016 m. vidutinis pirmą kartą susituokusių vyrų amžius buvo 30 metų, moterų – 27,7 metų, 2015 m. – vyrų – 29,7 metų, moterų – 27,4 metų, praneša Lietuvos statistikos departamentas.
ĮVYKS SUSITIKIMAS ŠILUMOS ŪKIO KLAUSIMAMS APTARTI. Rugpjūčio 24 d. 8.20 val. savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus salėje (Vytauto g. 38, II a.) įvyks Teritorijų vystymo, aplinkos apsaugos, miesto ūkio ir kaimo reikalų komiteto bei UAB „Litesko“ filialo „Biržų šiluma“ atstovų susitikimas, kuriame bus aptarti klausimai dėl šilumos ūkio padėties, perspektyvų Biržų rajone bei šilumos kainų mažinimo galimybių.

PANEVĖŽIO APSKRITYJE DARBĄ PRADEDA DEVYNI NAUJI PAREIGŪNAI.
Panevėžio apskrities vyriausiajame policijos komisariate priesaikos žodžius ištarė net 9 nauji pareigūnai.
Apsivilkę uniformą nauji pareigūnai sieks tarnyboje realizuoti studijų metu įgytas žinias ir įgūdžius, stengsis nuolat tobulėti.
Prisiekusius pareigūnus sveikino Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pavaduotojas, atliekantis viršininko funkcijas, Mindaugas Ambraziūnas. Jis džiaugėsi būriu jaunų ir energingų žmonių, dirbsiančių Tėvynės labui.
Policijos kapelionas Eugenijus Troickis palaimino naujus pareigūnus, linkėjo, kad Dievo palaima lydėtų asmeniniame gyvenime ir tarnyboje, kai teks priimti svarbius sprendimus.

SUGYVENTINIS ŠUKIONYSE. Rugpjūčio 18-osios naktį, apie 01.00 val., neramu buvo Šukionių kaimo sodyboje. Į namus grįžęs neblaivus (1,53 prom.) 47 metų vyras smurtavo prieš 18 metų jaunesnę savo moterį (sugyventinę).

SUGYVENTINIAI VABALNINKE. Rugpjūčio 18- osios naktis pažymėta smurtu ir Vabalninke. Paryčiais, apie 4 val., grįžęs išgėręs (1,7 prom.) 36 metų sugyventinis smurtavo prieš dvejais metais jaunesnę sugyventinę. Moteriškė buvo išgėrusi daugiau – jai nustytas 2,74 prom. girtumas.

9 IŠ 10 JAUNŲJŲ GYDYTOJŲ LIEKA LIETUVOJE. Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) duomenimis, visuomenėje plačiai paplitusi nuomonė, kad daugelis medicinos studijas baigusių jaunuolių išvyksta į užsienį, tėra mitas. Analizuojant 2014–2016 m.  medicinos rezidentūros absolventų duomenis, pastebima, jog beveik 94 proc. gydytojo specialisto kvalifaciją įgijusių asmenų dirba Lietuvoje, teigiama MOSTA pranešime žiniasklaidai.  
2014 m. medicinos rezidentūrą Lietuvoje baigė ir gydytojo specialisto kvalifikaciją įgijo 393, 2015 m. – 381, 2016 m. – 414 asmenys.
KOMITETŲ POSĖDŽIAI. Planuojami Biržų rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdžiai:
Teritorijų vystymo, aplinkos apsaugos, miesto ūkio ir kaimo reikalų – rugpjūčio 25 d. 13 val. (penktadienį).
Socialinių reikalų, sveikatos apsaugos ir teisėtvarkos – rugpjūčio 28 d. 15 val. (pirmadienį).
Investicijų, verslo, turizmo vystymo, ekonomikos ir biudžeto – rugpjūčio 29 d. 10 val. (antradienį).
Švietimo, kultūros ir sporto – rugpjūčio 29 d. 14 val. (antradienį).
Pastaba: komitetų posėdžiai vyks Civilinės metrikacijos skyriaus salėje.

PASVALYJE - „BOBŲ VASARA“. „Rugpjūčio 18 – 19 d. Pasvalyje, Vytauto D. aikštėje, vyks festivalis „Bobų vasara 2017“. Daugiau inf. www.bobuvasara.cool

KRYŽIAUS STALINIZMO AUKOMS ATMINTI ŠVENTINIMAS. Rugpjūčio 13 dieną, 13 valandą, bus šventinamas kryžius, pastatytas Nemunėlio Radviliškio Švč. Mergelės Marijos bažnyčios šventoriuje. Stalinizmo 1941 – 1991 metų aukoms atminti skirtą kryžių savo lėšomis pastatė Šiauliuose gyventis Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos narys Stanislovas Daugis. Nemunėlio Radviliškis – jo gimtasis kraštas. S. Daugis gimė 1948 metais netoli Nemunėlio Radviliškio esančiame Lujėnų kaime, o 1949 – aisiais, būdamas tik 8 mėnesių, su tėvais patyrė tremtį. 1958 – aisiais grįžęs į gimtinę Nemunėlio Radviliškyje baigė mokyklą. Yra buvęs Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Biržų skyriaus vadovu.

PLINTA APGAULINGOS SMS ŽINUTĖS. Šiuo metu Lietuvoje plinta SMS pranešimai, kuriais piktavaliai siekia išgauti prisijungimo prie el. bankininkystės duomenis.
Apie tai įspėjimą išplatino Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT).
Atitinkamus pranešimus sukčiai siunčia ir elektroniniais laiškais.

KVIETIMAS. Biržų miesto seniūnija kviečia visus biržiečius pasistengti ir miesto šventei atnaujinti seniai dažytus namų fasadus, tvoras, susitvarkyti kiemų teritorijas, papuošti gėlėmis lauko balkonus ar terasas. Sukurkime jaukią aplinką sau ir miesto svečiams.

Biržų Jungtinėje metodistų bažnyčioje - permainos. Čia kuriasi naujas kunigas, atvykęs į Biržus gyventi su šeima.

Estų tautybės Andrus Kask penkerius metus dirbo metodistų kunigu Vilniuje. Nuo šiol jis paskirtas į Biržus.

Kunigas Biržuose su šeima gyvens Jungtinės metodistų bažnyčios patalpose Kęstučio gatvėje, antrame aukšte. Jo žmona Lena biržiečiams gerai pažįstama. Moteris ketverius metus dirbo Biržų metodistų bažnyčios medicinos kabinete.

Ankstesnio šios bažnyčios kunigo Giedriaus Jablonskio įgaliojimai ir tarnystė laikinai suspenduoti. Tai bažnyčios vadovybė nusprendė po to, kai G. Jablonskio žmona Aušrinė pasinaudojo jai patikėta neįgalios šiaulietės banko kortele ir iš jos pasiėmė dideles sumas pinigų.

KRITUSIUS ŠERNUS RENKA BANDOMIS. Praėjusią savaitę Biržų rajone nustatytas rekordinis afrikiniu kiaulių maru sirgusių šernų skaičius – net aštuoniolika.
Biržų rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai net penkiolika kritusių šernų gaišenų rado Vabalninko seniūnijos Deikiškių pušyne. Panašu, kad šernai čia krito bandomis.
Dar viena šerno gaišena praėjusią savaitę rasta Papilio seniūnijos Apaščios kaimo apylinkėse.
Afrikinis kiaulių maras nustatytas ir dviem sumedžiotiems šernams – Išdegų miške Širvėnos seniūnijoje bei Stašių miške Parovėjos seniūnijoje.
Biržų rajone šiais metais nustatytas afrikinis kiaulų maras 81 šernui, iš jų 66 rastoms gaišenoms.

MAUDYKLŲ VANDUO ŠVARUS. Biržų rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad rajono maudyklose pagrindiniai tiriamieji rodikliai atitinka higienos normos reikalavimus. Mėginių paėmimo metu 2017-07-03 maudyklų vandens žydėjimo požymių nepastebėta. Maudyklų vandens mikrobiologinės taršos rodikliai atitinka Lietuvos higienos normos reikalavimus. Vandens temperatūra bandinio ėmimo metu buvo Apaščios upėje +17,6 C°, Jaunimo parko Širvėnos ežere +18,2 C°, Širvėnos centrinėje maudykloje +18,1 C°. Kitas mėginys bus imamas liepos 17 d.

UŽSUKO DUJŲ BALIONĄ.
Praėjusį penktadienį Biržų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pagalbos prašė Respublikos gatve važiavęs žmogus. Jis pranešė, kad iš vežamo dujų baliono eina dujos, o pats žmogus jų užsukti negali.
Atvykus ugniagesiams, vežamas dujų balionas iš automobilio buvo išneštas į lauką, iš jo tekėjo dujos.
Ugniagesiai aptvėrė teritoriją, užsuko dujų baliono slėgio reguliatorių. Dujų tekėjimas buvo sustabdytas.

KROVINIŲ VEŽIMAS. 2017 m. pirmąjį ketvirtį visų rūšių transportu krovinių vežta 10,7 proc. daugiau nei 2016 m. tuo pačiu laikotarpiu, remdamasis išankstiniais duomenimis, praneša Lietuvos statistikos departamentas.
Palyginus su 2016 m. pirmuoju ketvirčiu, išaugo krovinių vežimas kelių transportu (18,8 proc.), Lietuvos oro linijų bendrovių lėktuvais (7,9 proc.) ir geležinkelių transportu (2 proc.). Tačiau mažiau krovinių vežta vidaus vandenų transportu (1 proc.) ir jūrų transportu (0,9 proc.).

PUSĖ BIRŽIEČIŲ GIMĖ UŽSIENYJE. Biržų savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje per 2017 m. birželio mėnesį įregistruoti 27 gimimai (16 berniukų ir 11 mergaičių). 13 vaikų gimė Lietuvoje, 14 – užsienio šalyse. 19 vaikų gimė susituokusiems tėvams, 7 vaikams pripažinta tėvystė, 1 vaikas gimė vienišai motinai.
Per mėnesį įregistruota 30 mirčių (14 vyrų ir 16 moterų).
Susituokė 15 porų, išsituokė – 6.
Liepos mėnesį santuokos bus registruojamos 17, 28 ir 19 d.

SAVIVALDYBĖS DELEGACIJA LANKYSIS VERDERYJE. Liepos 13-17 d. Verderio (Havelo) (Vokietijos Federacinė Respublika) miesto burmistrės Manuelos Sas kvietimu Verderyje viešės Biržų rajono savivaldybės delegacija. Delegacijos nariai savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, tarybos narys Linas Vaitkevičius ir Kaštonų pagrindinės mokyklos mokytoja metodininkė Žaneta Šležienė dalyvaus Verderio (Havelo) miesto įkūrimo 700 metų jubiliejinės šventės renginiuose.

VYRAI ŠALYJE UŽDIRBA 13,4 PROC. DAUGIAU NEI MOTERYS. Vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkis šalies ūkyje pernai sudarė 13,4 proc. Tokius duomenis, į skaičiavimus neįtraukiant žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės įmonių bei viešojo valdymo ir gynybos, privalomojo socialinio draudimo veiklų, pateikia Statistikos departamentas.
Vyrai šalyje uždirba 13,4 proc. daugiau nei moterys. Didžiausias - 38,3 proc. - moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis buvo finansinės ir draudimo veiklos įmonėse, informacijos ir ryšių - 29,9 proc., žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo - 29,6 proc.
Didžiausias atlyginimų skirtumas, neįskaitant žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės bei viešojo valdymo ir gynybos, privalomojo socialinio draudimo veiklų, 2016 m. buvo 35-44 metų amžiaus darbuotojų (20 proc.) grupėje, o mažiausias - vyresnių nei 65 metų darbuotojų (13,8 proc.) amžiaus grupėje. Didžiausias darbo užmokesčio atotrūkis matomas Estijoje (26,9 proc.), mažiausiai atlyginimai skiriasi Italijoje ir Liuksemburge (5,5 proc.).

NAMŲ ŪKIŲ BIUDŽETAI. 2016 m. vidutinės namų ūkių vartojimo išlaidos buvo 298 EUR vienam asmeniui per mėnesį, remdamasis Namų ūkių biudžetų statistinio tyrimo išankstiniais duomenimis, praneša Lietuvos statistikos departamentas. Mėnesinės vartojimo išlaidos, palyginus su 2012 m., padidėjo 20,3 proc., arba 50 EUR. Įvertinus vartojimo kainų augimą, vartojimo apimtis, palyginus su 2012 m., padidėjo 18,9 proc.

 

NAUJASIS DIREKTORIUS PRADĖJO DARBĄ. Ketvirtadienį Biržų rajono savivaldybėje darbą pradėjo paskirtasis administracijos direktorius Jonas Jonušys.
Naujasis administracijos direktorius buvo pristatytas administracijos bei seniūnijų darbuotojams. Jį pasveikino meras Valdemaras Valkiūnas ir pavaduotoja Irutė Varzienė.
J. Jonušiui darbuotojai palinkėjo išlaikyti pozityvų požiūrį, nestokoti ištvermės ir kantrybės buriant kolektyvą, rodyti dėmesį rajono seniūnijoms.
Pirmą dieną administracijos direktorius Jonas Jonušys dalyvavo savivaldybės tarybos komiteto posėdyje, o kitą dieną jau rengė pasitarimus.

SMULKIAJAM IR VIDUTINIAM VERSLUI – PALANKESNĖ PVM SUMOKĖJIMO TVARKA. Smulkieji ir vidutiniai verslininkai, kurių metinės pajamos yra mažesnės nei 60 tūkst. eurų, pridėtinės vertės mokestį (PVM) galės sumokėti tik gavę atlygį už parduotas prekes ar suteiktas paslaugas, neatsižvelgiant, kada išrašyta PVM sąskaita-faktūra. Tokiam pasiūlymui, siekdama palengvinti smulkiam ir vidutiniam verslui tenkančią naštą, šiandien pritarė Vyriausybė.
Šiuo metu tokiam verslui taikoma bendra pagrindinė taisyklė, pagal kurią prievolė apskaičiuoti PVM atsiranda iš karto išrašius PVM sąskaitą-faktūrą. Tai reiškia, kad įmonė privalo atsiskaityti su valstybe, t. y. sumokėti PVM, net ir tuo atveju, jei dar negavo pajamų.
Iki šiol specialią apmokestinamojo momento nustatymo tvarką, kai prievolė sumokėti PVM už tiekiamą produkciją atsiranda tik tada, kai sumokamas atlygis, pasirinkti galėjo tik žemės ūkio produkciją tiekiančios įmonėms.
Šiam pasiūlymui dar turės pritarti Seimas.

GYDYTOJŲ IR SLAUGYTOJŲ DARBO UŽMOKESTIS DIDĖJA 8 PROC. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu gydytojų ir slaugytojų atlyginimai didinami nuo liepos 1 dienos vidutiniškai 8 procentais. Gydymo įstaigų vadovai gali didinti jiems atlyginimus vidutiniškai 8 procentais. Skaičiuojama, kad medikams algos turėtų vidutiniškai kilti apie 115 eurų, o slaugytojams – 58 eurais (neatskaičius mokesčių), rašoma pranešime spaudai. Siūlymui didinti 8 proc. medikų ir slaugytojų darbo užmokestį pritarė ir Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) taryba. Tam, kad gydymo įstaigų vadovai galėtų padidinti gydytojų ir slaugytojų darbo užmokestį, yra didinami gydymo paslaugų įkainiai. Taip gydymo įstaigos už teikiamas paslaugas gaus daugiau lėšų ir jas galės naudoti medikų algoms kelti. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad gydymo įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarką, suderinę su įstaigų stebėtojų tarybomis, tvirtinta patys gydymo įstaigų vadovai. Praeitais metais vidutinis mėnesinis gydytojų darbo užmokestis Lietuvoje siekė apie 1368 eurus, slaugytojų – 689 eurus, neatskaičius mokesčių.

PADĖKOS RAŠTAS. Birželio 20 d. Biržų rajono Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos rusų kalbos mokytojai Elenai Narkevičienei už kultūros vertybių puoselėjimą ir sėkmingą darbą kūrybiškai ugdant mokinių gebėjimus, asmeninės sukakties proga įteiktas savivaldybės mero Valdemaro Valkiūno padėkos raštas.

 

KAIMYNŲ PROJEKTAS - TARP TRIJŲ GERIAUSIŲ LIETUVOJE. „Europos burių" apdovanojimuose birželio 29 d. paaiškės geriausi Europos Sąjungos investicijomis įgyvendinti projektai. Tarp dvylikos finalininkų pateko ir Kupiškio projektas, kurio metu ES fondų investicijomis atnaujinta miesto centre buvusi apleista teritorija, kurią iš naujo atrado investuotojai.

Vienintelis Šiaurės Lietuvos projektas varžysis dėl „Europos burių" prizo nominacijoje „Už šiuolaikiškos aplinkos kūrimą".

Projekto „Gamybinės teritorijos, esančios Krantinės g., Kupiškio mieste, konversija, prielaidų privačioms investicijoms sudarymas" metu buvo sutvarkyta ir komercinėms veikloms pritaikyta teritorija miesto centre, o sutvarkytas plotas jau pritraukė investicijų - veiklą joje pradėjo UAB „Domimaks", sukūrusi 150 naujų darbo vietų.

 

ŽEMUOGĖS IR GRYBAI. Miškuose rausta žemuogės, Biržų turguje nedidelis indelis jų parduodamas už 1 eurą. Užkietėję grybautojai sako, kad galvas kelia raudonviršiai ir voveraitės. Už litrą voveraičių prašoma 10 eurų.

 

KELIAUTOJAMS DIDĖJA RIZIKA UŽSIKRĖSTI TYMAIS. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamentas primena, kad įsibėgėjus atostogų sezonui ir ruošiantis keliauti į užsienio šalis, būtina atsižvelgti į užkrečiamųjų ligų riziką.

Nuo 2016 m. vis dar registruojami tebesitęsiantys ir nauji tymų protrūkiai Vokietijoje, Austrijoje, Belgijoje, Airijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Didžiojoje Britanijoje, Ispanijoje, Rumunijoje, Lenkijoje, Švedijoje, Vengrijoje, Australijoje, Gvinėjoje, Kanadoje, Pietų Sudane ir kt., tad keliautojams, kurie nėra pilnai paskiepyti nuo tymų, išlieka užsikrėtimo galimybė. Vaikai yra vakcinuojami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Ilgalaikis imunitetas susidaro po 2 įskiepytų kombinuotos tymų, raudonukės, epideminio parotito vakcinos dozių.

2015 m. Lietuvoje buvo registruota net 50 tymų atvejų, o 2016 m. - 22 atvejai. Panevėžio apskrityje 2016 m. susirgimų tymais nebuvo registruota, 2015 m. registruotas 1 atvejis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, šių metų balandį Vilniaus apskrityje užregistruotas pirmasis tymų atvejis Lietuvoje, susirgimas įvežtinis.

Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų.

BIRŽUOSE – CHORO IŠ JAV PASIRODYMAS. Reformacijos 500 metų jubiliejaus proga į Lietuvą atvyksta profesionalus Jungtinių Amerikos Valstijų Erskine krikščioniško koledžo choras. Koncertų po Lietuvą metu choras taip pat pasirodys birželio 24 d. 17 val. Biržų pilies bibliotekos salėje bei birželio 25 d. 11 val. iškilmingų pamaldų ev. reformatų bažnyčioje metu.
Erskine koledžo choristai yra pasirodę įvairiose Europos šalyse – Austrijoje, Čekijoje, Italijoje, Vokietijoje, Anglijoje, bet paminėti Reformacijos jubiliejaus šiais metais atvyksta į Lietuvą.
Chorui vadovauja Dr. Keith Timms, akompanuoja profesorius Tobie Otekayi.
Koncertai Reformacijos 500 metų jubiliejaus proga yra nemokami ir atviri. Organizatoriai maloniai kviečia nepraleisti šios progos ir dalyvauti!
Koncertą organizuoja Lietuvos ev. reformatų bažnyčia.

BIBLIOTEKOS DARBO LAIKAS. Biržų r. savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius nuo liepos 1 d. iki rugpjūčio 31 d. šeštadieniais nedirbs. Kitomis dienomis (pirmadienis - penktadienis) dirbs įprastu laiku nuo 10.00 iki 18.00 val.

PADĖKA (1). Aplinkos ministras už gerus tarnybos rezultatus Pasaulinės aplinkos dienos proga įteikė padėką Biržų rajono agentūros vedėjai Elonai Pipiraitei.

PADĖKA (2). Šių metų birželio 8 d. Biržų rajono savivaldybės mero patarėjai Danutei Martinkėnienei už ilgametį ir prasmingą darbą dėl Biržų krašto žmonių gerovės asmeninės sukakties proga įteiktas savivaldybės mero Valdemaro Valkiūno padėkos raštas.

VASAROS SKAITYMAI. Birželio 22 d. 17.30 val. bibliotekininkai kviečia visus į pievelę priešais pilį - prasidės garsiniai vasaros skaitymai. Pirmųjų skaitymų tema - Rasos šventė. Esate laukiami su knyga.

NUO MARO KRITO DAR DU ŠERNAI. Sergamumas afrikiniu kiaulių maru Biržų rajone plečiasi. Nustatytas afrikinis kiaulių maras dviem rastoms šerno gaišenoms.
Vienas šernas buvo rastas Širvėnos seniūnijos Dirvoniškio miške, Šilų medžiotojų būrelio plotuose. Toje pačioje teritorijoje buvo rasti užkrėsti negyvi šernai ir anksčiau.
Kitas kritęs šernas rastas Biržų girios teritorijoje, Papilio seniūnijoje, Būginių medžiotojų klubo plotuose.
Abu kritę šernai yra nuo 12 iki 24 mėnesių amžiaus.

KAS ANTRAS EMIGRANTAS PALIEKA VAIKUS LIETUVOJE.
Emigrantų paliktiems vaikams sunkiau susidoroti su patiriamu praradimu, jie išgyvena nesaugumo jausmą ir linkę kaltinti save dėl tėvų emigracijos, rašo lžinios.
Kas antras emigrantas palieka vaikus Lietuvoje. Vaikų, kuriems paskirta laikina globa dėl tėvų emigracijos, akivaizdžiai pagausėjo nuo 2005 metų. Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos duomenimis, 2015 metais Lietuvoje su globėjais palikti 1436 vaikai, o kiek daugiau nei prieš dešimtmetį užfiksuotas tik vienas toks atvejis. Tačiau iš tikrųjų emigrantų paliktų vaikų Lietuvoje yra gerokai daugiau. Metams bėgant vis daugiau tėvų ryžtasi įforminti jų laikinąją globą kam nors iš artimųjų: seneliams, giminaičiams ar kaimynams.
Europos migracijos tinklo internetiniame puslapyje skelbiamais Lietuvos statistikos departamento duomenimis, nuo 1990 iki 2017 metų gyventojų skaičius mūsų šalyje sumažėjo 845 tūkst., maždaug 23 procentais. Iš jų per 165 tūkst. – dėl natūralios žmonių kaitos, sumažėjusio natūralaus prieaugio ir per 678 tūkst. – dėl migracijos. Tačiau šie skaičiai gali būti tik ledkalnio viršūnė, nes ne visi emigrantai deklaruoja savo gyvenamąją vietą užsienyje. Net 73 proc. emigrantų yra 15–44 metų - jauna ir darbinga žmonių grupė. Lietuvoje tokio amžiaus gyventojai sudaro tik 39 procentus.

 

KVIEČIA PREKIAUTI VASARVIDŽIO ŠVENTĖS MUGĖJE. 2017 m. birželio 23 d. Panevėžio Skaistakalnio parke įvyks viena gražiausių kasmetinių miesto pramogų – VASARVIDŽIO ŠVENTĖ. Jos neatsiejama dalimi tapo tradicinė mugė. Kviečiami tautinio ir kulinarinio paveldo puoselėtojai, amatininkai ir profesionalūs menininkai, ūkininkai ir prekybininkai mugėje prekiauti ne tik šventėms, bet ir kasdienai reikalingais produktais ir kūriniais.
Visus norinčius dalyvauti mugėje (tabako gaminiais ir alkoholiniais gėrimais nebus prekiaujama) jos organizatorius - Panevėžio kraštotyros muziejus - kviečia iki birželio 20 d. registruotis el. paštu administracija@paneveziomuziejus.lt. Registracijos forma bei informacija apie prekybos taisykles, reikalingus dokumentus ir rinkliavą pateikiama muziejaus internetinėje svetainėje www.paneveziomuziejus.lt. Užsiregistravusiems ir mokesčius sumokėjusiems mugės dalyviams suteikiamas prekybos plotas (be inventoriaus ir konstrukcijų).
VASARVIDŽIO ŠVENTĖS programoje – pyragų fiesta, amatų artelė, Janinos žolynų, Jonų varžytuvių, vaikų pramogų kiemai, kinas po atviru dangumi. Koncertinėje programoje numatyti Simono Donskovo, „Auli“ (Latvija), „Kūjelių“, „Ugnies valdovų“ pasirodymai.

PAMINKLAIS PASKELBTOS PARTIZANŲ ŽŪTIES VIETOS. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdyje nutarta suteikti teisinę apsaugą Lietuvos partizanų kautynių ir žūties vietai Biržų rajono sav. Papilio seniūnijos Kojeliškio k., nustatyti vertingąsias savybes, apibrėžti teritorijos ribas ir nustatyti nacionalinį reikšmingumo lygmenį.
Taip pat teisinė apsauga suteikta, nustatytos vertingosios savybės, apibrėžtos teritorijos ribos ir nustatytas nacionalinis reikšmingumo lygmuo Balzieriškio k. Biržų r. sav. esančiai Vyčio apygardos Žaliosios rinktinės Pilėnų tėvūnijos vado Stepono Giedriko-Giriečio kautynių ir žūties vietai.

EUROPOS DIENĄ MININT.
Gegužės 9-oji – Europos diena. Europos Sąjungoje gyventojų daugėja – 2016 m. pradžioje ES šalyse gyveno 510 mln. gyventojų (2015 m. 508,5 mln.). 15,6 proc. ES šalių gyventojų sudaro vaikai iki 15 metų amžiaus, 17,4 – jaunimas nuo 15 iki 29 metų amžiaus, 33,7 proc. – 65 metų ir vyresni žmonės, praneša Lietuvos statistikos departamentas.

VARŽYTYNĖS. Naujausiais Registrų centro duomenimis, e. varžytynių portale pirmąjį šių metų ketvirtį įvyko 549 varžytynės ir 32 aukcionai (paskelbta daugiau kaip 3 tūkst. varžytynių ir aukcionų).
Antstolių ir bankroto administratorių varžytynėse ir savivaldybių bei Turto banko organizuojamuose aukcionuose per ketvirtį parduota turto daugiau kaip už 14 mln. eurų.
Antstoliai per ketvirtį paskelbė 1672 varžytynes, iš kurių įvyko 502. Jose užsiregistravo 1318 dalyvių, iš jų aktyvūs – 1106 (902 fiziniai ir 204 juridiniai asmenys). Antstolių varžytynėse per ataskaitinį laikotarpį parduota turto už 10,5 mln. eurų. Didžiąją dalį šios sumos – apie 93 proc. – sudarė nekilnojamasis turtas. Vidutinė vienerioms varžytynėms tenkančio turto vertė buvo 20,9 tūkst. eurų.

PREKYBA TURGAVIETĖSE.
Šalies turgavietėse prekybos apyvarta 2017 m. pirmąjį ketvirtį sudarė 83,2 mln. EUR ir, palyginus su 2016 m. ketvirtuoju ketvirčiu, sumažėjo 2,7 proc. to meto kainomis (pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką – padidėjo 4,2  proc.), praneša Lietuvos statistikos departamentas. Prekyba maisto prekėmis sumažėjo 3,9 proc., ne maisto prekėmis – 1,4, augalais ir gyvūnais – 11,8 proc. Daugiausia – 10 proc. – sumažėjo prekyba vaisiais ir uogomis, prekyba bulvėmis sumažėjo 5,5 proc., daržovėmis – 5,4 proc., o daugiausia padidėjo prekyba kiaušiniais (12,4 proc.), ir pieno produktais (10,6 proc.). Iš ne maisto prekių labiausiai – 8 proc. – padidėjo prekyba kitomis ne maisto prekėmis (bižuterija, žvejybos reikmenimis, užuolaidomis, siūlais ir kt.) ir baldais, kilimais, kiliminėmis dangomis, tapetais (7,8 proc.).

ŠILDYMO SEZONO PABAIGA. Biržų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nustatyta 2016–2017 metų šildymo sezono pabaiga - 2017 m. gegužės 5 diena. Pastatų šildymo vidaus sistemų techniniams prižiūrėtojams nurodyta šildymo atjungimo darbus atlikti per 2 darbo dienas nuo nustatytos šildymo sezono pabaigos datos. Šilumos vartotojai, suderinę su šilumos tiekėju, turi teisę, jeigu yra techninės galimybės, patys nuspręsti dėl savo pastatų šildymo pabaigos, nepažeidžiant higienos normų.

NUSTATYTI NETEISĖTI PRISIJUNGIMAI. Biržų rajono aplinkos apsaugos agentūros darbuotojai kartu su „Biržų vandenų“ įmonės atstovais atliko patikrinimus, ar sandarūs gyventojų nuotekų kaupimo rezervuarai ir ar nėra neteisėtai prisijungusių prie nuotekų tinklų.
Šią savaitę buvo patikrinta Biržuose esanti Upės gatvė.
Pasak aplinkos apsaugos agentūros inspektoriaus Artūro Griškos, nustatyti trys prisijungimai prie „Biržų vandenų“ nuotekų tinklų. Namų savininkai nėra sudarę sutarties.
Taip pat bus tiriamas dviejų nuotekų talpų sandarumas.
Ateityje suplanuota ir daugiau patikrinimų ne tik Biržuose, bet ir rajono gyvenvietėse.

ARTOJAS. Septynioliktą kartą Lazdijų hipodrome vykusioje Pirmosios vagos šventėje sėkmė lydėjo biržietį.
Vienkinkiu plūgu gražiausiai ir tiesiausiai arė ilgametis varžybų dalyvis Gediminas Čirgelis.
Varžybose dalyvavo 20 artojų iš įvairių šalies rajonų.

RUSŲ KALBOS OLIMPIADA.
Balandžio 20 d. vyko 7 - 9 kl. mokinių rusų kalbos olimpiada. Olimpiadoje dalyvavo 58 mokiniai.
9 kl. grupėje pirmąją vietą užėmė Gabija Darčkutė, Biržų „Saulės“ gimnazija (mokytoja Jadvyga Džiugienė). Antrąją vietą užėmė Justina Korsakaitė, Kratiškių pagrindinė mokykla (mokytoja Zita Vainauskienė). Trečiąją vietą užėmė Ugnė Stirkaitė, Vabalninko Balio Sruogos gimnazija (mokytoja Elena Narkevičienė).
8 kl. grupėje pirmąją vietą užėmė Paulius Drevinskas, Biržų Kaštonų pagrindinė mokykla (mokytoja Laimutė Gabrėnaitė). Antrąją vietą užėmė Robertas Burbulas, Biržų Kaštonų pagrindinė mokykla (mokytoja Laimutė Gabrėnaitė). Trečiąją vietą užėmė Oksana Kriščiūnaitė, Pačeriaukštės Petro Poškaus pagrindinė mokykla (mokytoja Vilma Greviškienė).
7 kl. grupėje pirmąją vietą užėmė Rimantė Briedytė, Pabiržės pagrindinė mokykla (mokytoja Gintarė Petrauskienė). Antrąją vietą užėmė Dainius Dzinzeleta, Kratiškių pagrindinė mokykla (mokytoja Zita Vainauskienė). Trečiąją vietą užėmė Vestina Matulionytė, Biržų „Aušros“ pagrindinė mokykla (mokytoja Nida Skinderskienė).

 

LIETUVOS MOKINIŲ ISTORIJOS OLIMPIADOJE – TREČIOJI VIETA. Balandžio 21-22 d. Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijoje vyko mokinių istorijos olimpiados respublikinis turas. Jame dalyvavo 79 mokiniai - II turo (rajonuose) laimėtojai iš visų Lietuvos rajonų ir didžiųjų miestų. 2017 m. olimpiados tema“ Lietuvos valstybė Abiejų Tautų Respublikoje“.
Pirmą dieną visi olimpiados dalyviai rašė testą, dvidešimt geriausių iš jų kitą dieną rašė istorinį esė tema „Laiškas LDK bajorui“.
Olimpiadoje dalyvavo Biržų „Saulės“ gimnazijos IIIc klasės mokinys Dovydas Vidžiūnas (mokytoja Audronė Garšvaitė). Jis tapo olimpiados laureatu – laimėjo trečiąją vietą, buvo apdovanotas medaliu, knygomis ir kelione į Briuselį.

LIETUVOS MOKINIŲ TECHNOLOGIJŲ OLIMPIADOJE – ANTROJI VIETA. Š. m. balandžio 20-21 d. Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre vyko Lietuvos mokinių technologijų olimpiada, kurioje dalyvavo daugiau nei šimtas 8-12 klasių mokinių – rajonų, miestų savivaldybių technologijų olimpiadų laimėtojai. Šių metų dalyviai kūrė darbus tema „Mes – kūrybingi ir išmanūs“. Olimpiadoje mokiniai darbus pristatė keturiose grupėse: konstrukcinių medžiagų, mitybos, gaminių ir dizaino bei tekstilės.
Mitybos kūrybinės veiklos 8-10 klasių grupėje II laipsnio diplomas įteiktas Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos dešimtokui Pauliui Normantui (mokytoja Renata Kaminskienė).

SPEKTAKLIS NEĮVYKS. Spektaklis „Du vyrai geriau“, kuris turėjo būti rodomas Biržų kultūros centre balandžio 27 dieną, atšauktas. Renginių organizatoriai pranešė, kad į spektaklį buvo parduota pernelyg mažai bilietų.

NAUJI GAMTOS PAVELDO OBJEKTAI. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos teikimu aplinkos ministras papildė Valstybės saugomų gamtos paveldo objektų sąrašą 34 naujais objektais. Dabar Lietuvoje yra 668 valstybiniai saugomi gamtos paveldo objektai.
Biržų rajone, Biržų regioninio parko teritorijoje, naujais botaniniais gamtos paveldo objektais paskelbti 4 medžiai: Kaunių ąžuolas, Mantagailiškio dvaro septynkamienis uosis, Mantagailiškio pušis, Padaičių miško ąžuolas. Ne parko teritorijoje naujais gamtos paveldo objektais paskelbti Nemunėlio Radviliškio liepa, Nemunėlio Radviliškio maumedis, Padvariečių eglė, Pasienio ąžuolas. Biržų rajone dabar yra 11 botaninių, 8 geologiniai ir 3 hidrogeologiniai gamtos paminklai, Pasvalio rajone - 13 botaninių, 2 geologiniai ir 2 hidrogeologiniai gamtos paminklai.

NEEILINIS POSĖDIS. Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Arūnas Anskinas balandžio 18 d. (antradienį) 15 val. Civilinės metrikacijos skyriaus salėje šaukia komiteto posėdį, kuriame bus svarstomas pakeistas savivaldybės tarybos sprendimo projektas dėl Biržų rajono bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016–2020 m. bendrojo plano.

MENINIO SKAITYMO KONKURSAS. Balandžio 6 d. vykusiame meninio skaitymo konkurse 1-4 klasių grupėje dalyvavo 38 skaitovai.
1-2 klasių grupės nugalėtojai:
I vieta – Ugnė Krištapaitytė, Biržų rajono Papilio pagrindinė mokykla, mokytoja Albina Povilauskienė; II vieta – Liutauras Miežiūnas, Biržų Kaštonų pagrindinė mokykla, mokytoja Danguolė Briedienė; III vieta – Jokūbas Šešeika, Biržų „Aušros“ pagrindinė mokykla, mokytoja Eglė Nemanienė, ir Urtė Valackonytė, Biržų „Aušros“ pagrindinė mokykla, mokytoja Asta Petrusevičienė.
3-4 klasių grupės nugalėtojai:
I vieta – Rolanda Kondrotaitė, Biržų rajono Nemunėlio Radviliškio pagrindinė mokykla, mokytoja Asta Svalbonienė;  II vieta – Ūla Kurlianskaitė, Biržų „Aušros“ pagrindinė mokykla, mokytoja Danguolė Averinaitė;  III vieta – Kastytis Zvilna, Biržų rajono Nemunėlio Radviliškio pagrindinė mokykla, mokytoja Jolanta Mulokienė, ir Emilija Mikalauskaitė, Biržų „Atžalyno“ pagrindinė mokykla, mokytoja Daiva Šimienė.

BIOLOGIJOS OLIMPIADA. Balandžio 5 d. vyko biologijos olimpiados rajono etapas 7-8 klasių mokiniams. Dalyvavo 43 mokiniai.
7 klasių mokinių rezultatai:
I vieta – Radvilė Gailiūnaitė, Biržų „Aušros“ pagrindinė mokykla, mokytoja Skirmantė Galvelytė; II vieta – Vilius Gražinys, Biržų „Aušros“ pagrindinė mokykla, Rima Butkevičienė; III vieta –Venantas Mačiukas, Biržų „Atžalyno“ pagrindinė mokykla, mokytoja Loreta Auriukienė.
8 klasių mokinių rezultatai:
I vieta – Robertas Burbulas, Biržų Kaštonų pagrindinė mokykla, mokytoja Alė Šakėnienė; II vieta – Kristina Rakūnaitė, Biržų rajono Vabalninko Balio Sruogos gimnazija, mokytoja Aldona Jatulevičienė; III vieta – Karolis Burčikas, Biržų „Aušros“ pagrindinė mokykla, mokytoja Rima Butkevičienė.

SUGYVENTINIS. Vabalninke gyvenanti moteris, gimusi 1966 metais, policijai pranešė, kad balandžio 13 dieną į namus sugrįžęs neblaivus sugyventinis, gimęs 1960 metais, padėjo triukšmauti, mėtyti daiktus, jai grasinti. Nusikalstamos veikos padarymu įtariamas vyras sulaikytas. Jam nustatytas 2,01 prom. girtumas.

 

BUVĘS FUTBOLO KLUBO PREZIDENTAS – TEISIAMŲJŲ SUOLE. Šiandien Panevėžio apygardos teismas nagrinės buvusio Panevėžio futbolo klubo „Ekranas“ prezidento Aušrio Labino baudžiamąją bylą dėl turto pasisavinimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo.
Aušrys Labinas kaltinamas tuo, kad 2010–2012 metais, būdamas klubo prezidentu, pasisavino klubui priklausiusius 2 510 000 Eur ir, siekdamas pagrįsti šių pinigų panaudojimą, nurodė į buhalterinę apskaitą įtraukti žinomai suklastotus dokumentus – žaidėjų atstovavimo sutartis, susitarimus dėl užmokesčio, sąskaitas faktūras, pinigų išmokėjimo kvitus.

VAIKUS BUS GALIMA ĮSIVAIKINTI KUR KAS LENGVIAU. Priimtos įstatymų pataisos, kurios paspartins vaikų globos ir įvaikinimo procesus. Taip pat įteisinti ir profesionalūs budintys globotojai.
„Pataisomis įteisinti ir apmokyti profesionalūs globotojai, kurie įsipareigoja priimti vaiką į šeimą, kol jis bus grąžintas tėvams ar perduotas įvaikintojams“, – pasakoja Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Įvaikinimo skyriaus vedėja Oksana Pedaniuk.
Tai nėra naujiena pasaulyje, mat tokius budėtojus turi Suomija, Italija, Vokietija, Švedija, Norvegija, Olandija, Didžioji Britanija, Vengrija, Austrija, Slovėnija.
Taip pat pašnekovė teigė, kad pagreitės įvaikinimo bylų nagrinėjimas, kas itin svarbu, nes Lietuvoje yra daugybė įvaikinimo laukiančių vaikų. Tiesa, žmonės nenoromis įsivaikina vyresnius vaikus.

NACIONALINIS MOKINIŲ RAŠTINGUMO KONKURSAS. Kovo 23 d. Biržų rajono savivaldybės 4-5 klasių mokiniai dalyvavo Nacionaliniame mokinių raštingumo konkurse „Mažasis diktantas“ 2017 m.
Diktantą rašė 20 ketvirtokų ir 21 penktokas iš Biržų „Aušros“, „Atžalyno“, Kaštonų, Papilio, Medeikių, Nemunėlio Radviliškio, Pabiržės, Pačeriaukštės Petro Poškaus, Kratiškių pagrindinių mokyklų ir Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos.
Ketvirtų klasių grupėje pirmąją vietą užėmė Simona Krušinskaitė (Biržų Kaštonų pagrindinė mokykla, mokytoja Stanislava Tauterienė) ir Eva Balčiūnaitė (Biržų „Aušros“ pagrindinė mokykla, mokytoja Miglutė Budriūnienė).
Antrąją vietą užėmė Austėja Dževečkaitė (Biržų „Atžalyno“ pagrindinė mokykla, mokytoja Dalė Kantaravičienė).
Trečiąją vietą užėmė Emilija Žalytė (Biržų „Atžalyno“ pagrindinė mokykla, mokytoja Violeta Vanagienė).
Penktų klasių grupėje pirmąją vietą užėmė Agnė Miežiūnaitė (Nemunėlio Radviliškio pagrindinė mokykla, mokytoja Jolanta Matusevičienė).
Antrąją vietą užėmė Deimantas Mažuika (Biržų „Aušros“ pagrindinė mokykla, mokytoja Jūratė Laisvūnė Šatienė).
Trečiąją vietą užėmė Santa Mažrimaitė (Vabalninko Balio Sruogos gimnazija, mokytoja Valė Lukoševičienė).

MIRČIŲ PERPUS DAUGIAU NEI GIMIMŲ. Biržų savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje per 2017 m. kovo mėnesį įregistruotas 21 gimimas (9 berniukai ir 12 mergaičių). 16 vaikų gimė Lietuvoje, 5 – užsienio šalyse. 12 vaikų gimė susituokusiems tėvams, 9 vaikams pripažinta tėvystė.
Mirčių įregistruota perpus daugiau – 43 (27 vyrai ir 16 moterų).
Susituokė viena pora, o šešios išsiskyrė.
Balandžio mėnesį santuokos bus registruojamos 14 d. ir 28 d.

„MAISTO BANKAS“ KVIES AUKOTI. Balandžio 7-8 dienomis 74-iuose Lietuvos miestuose vyks tradicinė „Maisto banko“ akcija. Tūkstančiai savanorių kvies aukoti maisto produktus nepasiturintiems maitinti.
Kasmet dukart per metus – pavasarį ir rudenį – labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ geros valios žmones prekybos centruose kviečia paaukoti ilgo galiojimo maisto produktų nepasiturintiesiems.
Praėjusiais metais geradariai paaukojo 394 tūkst. vnt. maisto produktų už 371 tūkst. eurų.
Projekto metu savanoriai pirkėjus kviečia nepasiturintiesiems aukoti ilgai negendančius maisto produktus – makaronus, kruopas, miltus, aliejų, konservus, cukrų, sausus pusryčius, arbatą, uogienę ir kt.
Didelė dalis „Maisto banko“ akcijos metu surinkto maisto atitenka socialinių organizacijų globojamiems žmonėms – daugiavaikėms šeimoms, mažas pajamas gaunantiems neįgaliesiems, senoliams, bedarbiams, vienišoms vaikus auginančioms motinoms ir kt. Taip pat remiami ir socialinėje krizėje atsidūrę asmenys, juos paramai gauti nukreipia seniūnijų socialiniai darbuotojai.

SĖDA Į PRABANGESNIUS AUTOMOBILIUS. Lietuvos naudotų automobilių rinkoje jau kuris laikas pastebima tendencija: į šalį įvežama vis daugiau prabangių automobilių. Lankomiausio šalies transporto skelbimų portalo Autoplius.lt plėtros vadovo Mato Buzelio teigimu, iš dešimties populiariausių 2016-ųjų spalio-gruodžio mėnesiais parduotų naudotų automobilių net 6 modeliai buvo iš „Premium“ segmento. Dažniausiai tai – „Audi“ ir BMW markių modeliai. Jeigu per 2012-ųjų antrąjį pusmetį 29,5 proc. iš visų parduodamų automobilių buvo prestižinio segmento atstovai, tai per tą patį 2016-ųjų laikotarpį jų dalis padidėjo 6,5 proc. punktais - iki 36 proc.
Anot automobilių rinkos eksperto, ekonominės klasės modelių pasiūla susitraukė atitinkamai. Prieš ketverius metus jų buvo daugiau nei 70 proc., o dabar – 64 proc. iš visų parduodamų transporto priemonių.
Dažnesnis nei kas trečias parduodamas modelis yra su automatine pavarų dėže“.
Pasikeitė ir automobilių degalų tipo pasirinkimas. Dyzeliniai automobiliai 2012 metais sudarė apie 57,7 proc. iš visų parduodamų naudotų transporto priemonių, o 2016 metais – net 70,7 proc. Tai ekspertas sieja su palankiomis sąlygomis Lietuvoje eksploatuoti dyzelinius automobilius.

PARODOS ATIDARYMAS. Balandžio 2 d. 12 val. Biržų krašto muziejaus „Sėla“ mažojoje parodų salėje įvyks tautodailininkės Sigutės Agnietės Selevičienės jubiliejinės parodos atidarymas.

PREVENCINIS REIDAS. Biržų rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius kovo 20‒26 d. dalyvavo emocinės paramos tarnybos „Vaikų linija“ aštuntoje nacionalinėje „Veiksmo savaitėje BE PATYČIŲ 2017“.
Organizuotas prevencinis reidas socialinės rizikos ir smurtą patiriančiose šeimose.

EURAS IR LITAS. Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. Prekybos tinklo IKI užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei pusė (54 proc.) pirkėjų Lietuvoje neatsisako įpročio kainų eurais persiskaičiuoti į atitinkamas vertes litais. Prekybininkai sako, kad toks žmonių elgesys gali išlikti dar keletą metų, nes pirkėjų įpročiai su litu formavosi dešimtmečiais.
Tyrimo duomenimis, apsipirkdami eurus į litus nuolat verčia 17 proc. gyventojų, retkarčiais tai daro trečdalis, o tik galutinę apsipirkimo sumą į buvusią valiutą konvertuoja 5 proc. pirkėjų. Eurų į litus nebeverčia 46 proc. Lietuvos gyventojų.
Iš skirtingų socialinių grupių ir profesijų atstovų dažniausiai kainas nuolatos perskaičiuoja pensininkai (25 proc.), nedirbantys asmenys (19 proc.) ir techniniai darbuotojai (19 proc.). Taip elgiasi ir 16 proc. namų šeimininkių, 15 proc. smulkiųjų verslininkų, 14 proc. specialistų ir tarnautojų, 13 proc. ūkininkų, 7 proc. studentų ir moksleivių bei 6 proc. aukščiausio ir vidutinio lygio vadovų.

JAUNIMAS KVIEČIA Į DISKUSIJĄ. Kovo 7 d. 17.30 val. kviečiame į Jurgio Bielinio viešąją biblioteką, kur vyks iniciatyvos „Žinau, ką renku“ organizuojama diskusija „Seimo šimtadienis“. Diskusijoje dalyvaus Seimo nariai Audrys Šimas ir Viktoras Rinkevičius. Turėsite galimybę pabendrauti su politikais, užduoti rūpimus klausimus. Arba galite atsiųsti juos iš anksto el. paštu birzai@zinaukarenku.lt
„SODROS“ ŽINIA. „Sodra“, visą vasarį laukusi emigrantų duomenų apie kitose valstybėse sumokėtą privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokestį, kol kas nesuspėjo įvertinti visų paraiškų, tad mokesčio išieškojimas atidedamas iki kovo pabaigos, sako „Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius.

MAIŠTAS PRIEŠ KANCLERĘ? Vyriausybės kanceliarijos darbuotojai surinko parašus po peticija, kuria prašo premjero Sauliaus Skvernelio spręsti dėl kanclerės Mildos Dargužaitės galimybių toliau vadovauti. Po peticija surinkta apie 70 darbuotojų parašų. Darbuotojai rašo, kad kanclere paskyrus M. Dargužaitę, jie nuolat patiria stresą ir neigiamus emocinius išgyvenimus bei išvardina, kodėl taip yra. Pavyzdžiui, peticijoje rašoma, kad M. Dargužaitė duoda neaiškius pavedimus ir nenurodo laukiamų rezultatų, nuolat keičia nuomonę dėl sutartų dalykų, kai kurie darbuotojai priversti dirbti iki vėlaus vakaro ar net nakties bei savaitgaliais, bet pastangos lieka neįvertintos, užduotys turi būti perdaromos nepateikus jokio racionalaus paaiškinimo, kodėl taip daroma.

NE TIK LIETUVIAI DAŽNIAU GYDOSI SAVO ŠALYJE. Panevėžio teritorinėje ligonių kasoje (Panevėžio TLK) susirinkę visų šalies ligonių kasų kontrolę vykdantys specialistai aptarė trejų pastarųjų metų tarpvalstybinės sveikatos priežiūros kompensavimo Lietuvoje rezultatus. Pastebėta, kad, turėdami galimybę gydytis kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse, mūsų šalies gyventojai tą daro retai, o jeigu gydosi, tai dažniausiai netoli nuo Lietuvos – Latvijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Estijoje. Pernykščiai tautiečių vizitai dėl planinių sveikatos priežiūros paslaugų gavimo užsienyje buvo 38 proc. retesni nei užpernykščiai, 2016 m. tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidoms kompensuoti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto išleista beveik 3 kartus mažiau lėšų nei 2015 m. Ši tendencija stebima ir kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse. Kad dėl sveikatos priežiūros paslaugų į užsienį keliaujančių pacientų yra nedaug, pažymima Europos Komisijos ataskaitoje.

TIKSLINAME SPORTO IR SVEIKATINGUMO KOMPLEKSO TECHNINIO PROJEKTO KAINĄ. Vasario 28 dienos „Šiaurės rytų“ publikacijoje „Savivaldybės biudžetas patvirtintas be didesnių diskusijų“ padaryta klaida. Parašyta, kad Sporto ir sveikatingumo komplekso techninis projektas kainuos apie 40 tūkst. eurų. Iš tikro tarybos posėdyje buvo įvardyta preliminari Sporto ir sveikatingumo komplekso techninio projekto kaina - apie 140 tūkst. eurų.

RAŠYTAS NACIONALINIS DIKTANTAS. 2017 m. vasario 24 d. Biržų rajono savivaldybėje vyko Nacionalinio diktanto „Ateik. Rašyk. Išsaugok“ konkursas. Jubiliejinį tekstą skaitė televizijos laidų vedėjas Marijus Žiedas. Šiemet pasirinktas Alvydo Šlepiko apsakymas „Bedugnė“.
Biržų „Saulės“ gimnazijoje, Biržų r. Vabalninko Balio Sruogos gimnazijoje, Biržų „Aušros“, Kaštonų, Biržų r. Medeikių pagrindinėse mokyklose ir lopšelyje-darželyje „Rugelis“ diktantą rašė 332 moksleiviai ir 15 suaugusiųjų. Buvo ir daugiau savo darbo vietose rašiusiųjų, kurie teigiamai vertino tokią galimybę.
Dėl raštingiausiojo vardo varžomasi keliose kategorijose – raštingiausio moksleivio, suaugusiojo ir užsienio lietuvio, praneša Biržų rajono savivaldybė.

A. DAUGUVIEČIO PARKAS. Prasideda A. Dauguviečio parko kraštovaizdžio formavimo ir ekologinės būklės gerinimo projekto rengimo darbai
Biržų rajono savivaldybės administracija ir UAB „Urbanistika“ sudarė paslaugų viešojo pirkimo pardavimo sutartį dėl A. Dauguviečio parko kraštovaizdžio formavimo ir ekologinės būklės gerinimo projekto (toliau – Projektas) rengimo. Projektavimo metu bus išnagrinėta 41 ha ploto atskirųjų želdynų teritorija, kurioje turi būti numatytas atskirųjų želdynų pertvarkymas (genėjimas, retinimas, esamos želdinių sodinimo struktūros keitimas, naujų erdvių formavimas, želdinių grupių, juostų įveisimas), teritorijos reljefo atkūrimas bei tvarkymas, estetinės vietovės būklės gerinimas (kraštovaizdžio vertę mažinančių objektų likvidavimas) bei infrastruktūros sutvarkymas (pėsčiųjų takų įrengimas, mažosios architektūros elementų statyba).
Projektas bus rengiamas etapais ir kiekvieno etapo metu visuomenė bus informuojama apie atliktus darbus ir kada galės teikti pasiūlymus bei pastabas. Šiuo metu atliekami projektavimo parengiamieji darbai: teritorijos topografinis planas bei esamos būklės tyrimai.
Daugiau informacijos galite teirautis tel. (8 450) 42 119, el. p. vaida.bajoruniene@birzai.lt.

KAINŲ POKYČIAI. 2017 m. sausio mėn., palyginus su 2016 m. gruodžio mėn., vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,3 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas. Bendram vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčiui daugiausia įtakos turėjo degalų ir tepalų, spirituotų gėrimų, kietojo kuro, kitų niekur kitur nepriskirtų finansinių paslaugų, daržovių kainų padidėjimas bei drabužių, avalynės, keleivių vežimo oro transportu paslaugų kainų sumažėjimas.

Parengė Alfreda Gudienė
2017-02-28
ĮVYKO KONKURSAS. Vasario 13 d. įvyko pretendentų į valstybės tarnautojo – savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjo – pareigas konkursas. Jame dalyvavo 1 kandidatas – Kęstutis Knizikevičius, kurį konkurso komisija pripažino tinkamu eiti skyriaus vedėjo pareigas.
Kęstutis Knizikevičius įgijęs visuomenės sveikatos bakalauro laipsnį Lietuvos sveikatos mokslų universitete, studijuoja sveikatos politiką ir vadybą Mykolo Romerio universitete. 2013 m. atliko praktiką Biržų rajono savivaldybės administracijoje. Nuo 2014 m. vasario 17 d. iki 2015 m. balandžio 3 d. dirbo visuomenės sveikatos stebėsenos specialistu ir vaikų bei jaunimo sveikatos priežiūros specialistu Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biure. Nuo 2015 m. balandžio 7 d. dirbo Biržų rajono savivaldybės administracijoje savivaldybės gydytoju.

BENDRUOMENĖS PAREIGŪNĖ – APIE PATYČIŲ IR SMURTO PROBLEMAS. Vasario 7 dieną Biržų rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Vita Andžienė lankėsi Biržų miesto vaikų dienos centre, kur vaikai ir jaunimas buriasi pasibaigus pamokoms. Susitikime pareigūnė kalbėjo apie patyčias ir smurtą, teisinę atsakomybę, gresiančią už šias nusikalstamas veikas. Akcentavo tolerancijos svarbą, tarpusavio supratimą, pagarbą ir pakantumą kitokiai nuomonei.

ŠVENTĖ VABALNINKE. Vasario 15 d. artėjančios Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga Vabalninko seniūnijos seniūnė Lilija Vaitiekūnienė kartu su Vabalninko bendruomenės, Vabalninko krašto kultūros ir istorijos fondo, seniūnijos atstovais padėjo gėlių puokštes prie Vabalninko krašto savanorių ir partizanu kapų Vabalninko senosiose kapinėse. Kaip ir kiekvienais metais, aplankyta kunigo Alfonso Petrulio – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto signataro, lietuviškų mokyklų ir draugijų steigėjo, pirmųjų lietuvių katalikų periodinių leidinių bendradarbio, Valstybės Tarybos Prezidiumo sekretoriaus gimtinė, kur jo atminimui pastatytas akmuo ir signatarų stulpelis.

VIS DAUGIAU JAUNAVEDŽIŲ SANTUOKAS REGISTRUOJA BAŽNYČIOSE.
Pernai Lietuvoje registruotas panašus santuokų skaičius kaip ir 2015 metais. Tačiau jaunavedžiai gražiausiai savo gyvenimo šventei dažniau negu prieš metus rinkdavosi bažnyčias arba užsienio valstybes. 2016 m. užsienio valstybėse susituokė apie 400 porų daugiau negu 2015 m., o Lietuvos bažnyčiose nusprendė susituokti 200 daugiau porų, pranešė Teisingumo ministerija.
2016 m. Lietuvoje įregistruota apie  23 tūkstančius santuokų, o užpernai – 23 081. Didesnė jų dalis buvo registruota civilinės metrikacijos skyriuose, reprezentacinėse arba pačių jaunavedžių pasirinktose vietose – apie 13 tūkstančių (užpernai  – 13 737). Maždaug 6 600 santuokų buvo registruota bažnyčiose (2015 m. – 6 471), daugiau kaip 3 300 –  užsienyje (užpernai – 2 873) ir vėliau įtrauktos į apskaitą.
2016 m.  Biržų pilyje tuokėsi 23 poros.

Parengė Rasa Penelienė
2017-02-18
SUSITIKO POLICININKAI IR TEISĖJAI. Trečiadienį susitiko Biržų rajono policijos vadovai ir Biržų rajono apylinkės teismo teisėjai. Jie kalbėjosi apie galimybę greičiau nagrinėti su smurtu artimoje aplinkoje susijusias bylas.
Nutarta, kad smurto bylas pagal Baudžiamojo kodekso 140 ir 145 straipsnius bus stengiamasi išnagrinėti kuo skubiau pagreitinto proceso tvarka. Pasak teismo atstovės ryšiams su visuomene Loretos Klezienės, smurtinės bylos bus skiriamos tą savaitę budintiems teisėjams, kad jie jas galėtų greičiau išnagrinėti.

ŠIŲ METŲ LIETUVIŠKŲ AGURKŲ DERLIUS – KAIP NIEKAD ANKSTI. Nors žiema tęsis dar porą savaičių, tačiau jau galime pastebėti pirmuosius pavasario ženklus. Prekyboje pasirodė pirmieji „Kietaviškių gausos“ šiltnamiuose užauginti ilgavaisiai agurkai. Šių metų agurkų derlius pasirodė beveik mėnesiu anksčiau negu praėjusiais metais. Taip pat netrukus bus galima mėgautis lietuviškomis salotomis, o balandžio mėnesį ragausime pirmųjų lietuviškų pomidorų.

2017-02-11
KAIP SEKĖSI LIETUVOS VERSLUI. Pernai metais bankrotai, areštai, personalo netekimas mažiausiai kamavo Tauragės, Šakių ir Šilalės savivaldybėse įsikūrusias įmones, o labiausiai nuo verslo nesėkmių kentėjo Visagine, Klaipėdoje bei Palangoje registruoti verslo subjektai, rodo įmonių kreditingumą vertinančios UAB „Creditreform Lietuva“ duomenys.
Turto areštai mažiausiai kamavo Biržų ir Skuodo rajonų verslus. Abiejose savivaldybėse šimtui veikiančių įmonių teko atitinkamai 4,4 ir 2,4 apribojimo disponuoti turtu. Užtat šimtui Klaipėdoje ir Palangoje registruotų verslo subjektų teko net 19,4 ir 18 areštų. Per visus praėjusius metus Lietuvoje buvo įregistruota 13 tūkst. draudimų laisvai valdyti savo turtą. 2015-aisiais šis rodiklis kiek viršijo 10,6 tūkst.

RASTI PASLAPTINGI PALAIKAI. Šių metų sausio 2–25 d. Vilniuje, Gedimino kalno aikštelėje, vykdant kalno tvarkybos darbus, Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologų grupė atliko archeologinius tyrimus, kurių metu buvo aptikti keturių asmenų palaikai.
Archeologai kelia hipotezę, kad tai galėtų būti 1863–1864 m. sukilimo dalyvių kūnai. Lukiškių aikštėje mirties bausmė pakariant arba sušaudant buvo įvykdyta 21 sukilimo dalyviui, tarp jų ir vadams – Zigmantui Sierakauskui ir Konstantinui Kalinauskui.

POZICIJA. Seimo nariai bijo priimti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, kurios uždraustų fizinių bausmių naudojimą prieš vaikus, nes žino, kad tuomet vaikų priežiūrai turės skirti daugiau pinigų, o daugelis parlamentarų turi nuostatą, kad už vaikų saugumą yra ir svarbesnių reikalų. Tokios nuomonės laikosi žinomas vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys. Nors apie fizines bausmes draudžiančius įstatymus Seimas diskutuoja jau dešimtmetį, tačiau tam, kad valstybė suskubtų imtis reformų vaikų teisių apsaugos sistemoje, reikėjo, kad Lietuvoje įvyktų dar viena tragedija. Kai Kėdainiuose mirė nuo smurto nukentėjęs keturmetis, iškart po šios tragedijos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (SADM) skubos tvarka buvo sušauktos darbo grupės, kurios diskutavo dėl Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų ir, SADM vadovo Lino Kukuraičio teigimu, po išsamių grupės diskusijų fizinės bausmės buvo įtrauktos į smurto sąvokų sąrašą. Praėjusią savaitę surinkti ir parašai neeilinei Seimo sesijai surengti dėl Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo. Ji vyks vasario 14 dieną.

Parengė Rasa Penelienė
2017-02-07
PASKAITA. Vasario 8 d. 14 val. TAU Sveikatos fakultetas kviečia išklausyti paskaitą tema „Onkologijos priežastys ir profilaktika“. Paskaitą skaitys natūralios medicinos sveikatos centro „Vilcocora“ vadovas, gydytojas nutricologas, natūropatas, diagnostas Tomas Vilūnas. Paskaita nemokama.
Renginys vyks Biržų švietimo pagalbos tarnybos patalpose (Vytauto g. 32).

SEMINARAS. 2017 m. vasario 21 d. 15.00 val. Biržuose (Rotušės g. 20A) organizuojamas seminaras daugiabučių namų renovacijos klausimais. Seminaro metu numatyta pateikti informaciją apie pastatų atnaujinimo investicinių projektų kūrimą, finansavimą ir valdymą palydint klausytojus nuo renovacijos inicijavimo iki projekto pabaigos. Bus atsakyta į būsto administratorių ir bendrojo naudojimo objektų valdytojų klausimus, susijusius su konkrečiais pastatų atnaujinimo atvejais ir problemomis. Daugiau informacijos www.birzai.lt.

LAUKIA Z KARTOS PIRKĖJŲ. Vis labiau populiarėjanti internetinė prekyba netrukus sulauks didžiulio proveržio, kurį sukels dabartinės vadinamosios Z kartos (vaikai, gimę po 2000-ųjų) atstovai, tapsiantys itin aktyviais elektroninių parduotuvių klientais. Vis dėlto e. prekybininkams patariama nesnausti, belaukiant, kol būsimi pirkėjai užaugs, bet pratinti internetu pirkti vyresniųjų kartų atstovus, nes šie turi žymiai didesnę perkamąją galią.
„Neabejotina, kad jau netolimoje ateityje į elektroninės prekybos rinką įsiliejus Z kartai bus pasiektas kone kulminacinis taškas. Ši karta jau bus užaugusi ne tik žaisdama kompiuterinius žaidimus ir naudodamasi „youtube“, feisbuku ar instagramu, bet ir egzistuojant elektroninei prekybai, todėl jos nebereikės mokyti ir pratinti pirkti internetu, e. prekybą jie priims visiškai natūraliai“, – tvirtina Lietuvos pašto rinkos tyrimų vadovė, e. prekybos ekspertė Edita Jurkienė.
 
POPULIARĖJA IŠVAŽIUOJAMOSIOS SANTUOKOS. Biržuose populiarėja meilę ir ištikimybę vienas kitam prisiekti ne tik Civilinės metrikacijos patalpose, bet ir jaunavedžių pasirinktose vietose.
2016 metais registruotos 26 išvažiuojamosios santuokos. Dažniausiai iškilminga aplinka santuokai įregistruoti buvo pasirinkti Biržų pilies rūmai. 2016 metais čia susituokė net 23 poros. Santuoką registruoti pilies rūmuose planavo ne tik biržiečiai. Tuoktis buvo atvykę iš Pasvalio, Panevėžio, Rokiškio, Kauno ir kitų rajonų. Iškilmėms paruoštoje menėje, skambant subtiliems klavesino muzikos garsams, ceremoniją stebint jaunavedžių artimiesiems, svečiams, iškilmingą šventinę nuotaiką čia kūrė Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojos, registravusios santuoką.

Parengė Alfreda Gudienė
2017-02-04
PRADĖTA RESPUBLIKONŲ PARTIJOS REORGANIZACIJA. Teisingumo ministerija savo išvadoje leido pradėti Respublikonų partijos reorganizavimą ją prijungiant prie Tautininkų sąjungos.
Abiejų politinių judėjimų vadovai partijų reorganizavimo dokumentus Teisingumo ministerijai pateikė šią savaitę. Po 30 dienų turėtų įvykti abiejų partijų suvažiavimai, kuriuose turės būti pritarta reorganizavimui.
Respublikonų partijai vadovauja dabartinis Biržų rajono savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas.
Pagal Politinių partijų įstatymo nuostatas, dabar politinėje partijoje turi būti mažiausiai 2 000 narių (anksčiau buvo numatytas minimalus 1 000 partijos narių skaičius). Respublikonų partija 2016 m. duomenų apie partijos narių skaičių nepateikė, 2015 m. šioje partijoje buvo 1 294 asmenys. Tautininkų sąjunga pernai turėjo 2 125 narius.
Šiuo metu Lietuvoje veikia 24 politinės partijos, 2 partijos yra likviduojamos, dar 11 partijų pradėta likvidavimo procedūra Registrų centro iniciatyva.
2016 m. spalio mėnesio duomenimis, politinių partijų nariais yra beveik 122 tūkst. asmenų.

Parengta pagal Teisingumo
ministerijos informaciją
2017-01-21
SAVIVALDYBĖS TARYBOJE. Taryba nusprendė atleisti Stanislovą Paškevičių iš Biržų rajono savivaldybės visuomeninės administracinių ginčų komisijos pirmininko pareigų, atsistatydinus savo noru.

BIRŽIEČIO DARBŲ PARODA PANEVĖŽYJE. Biržuose gyvenęs tapytojas Osvaldas Juška eksponuoja tapybos darbus Panevėžio dailės galerijoje. Paroda pavadinta „Senos istorijos. Stacijos“. O. Juškai ši paroda yra kūrybinės sukakties vaisius: prieš 30 metų jis ėmė rengti personalines parodas. Ši paroda jau 24-oji.
O. Juškos darbai buvo eksponuojami ir Biržuose. Jo tapymo maniera atpažįstama, paveikslai išsiskiria originalumu.

„KRAITĖ“. 2017 m. sausio 7 d. (šeštadienį) 10.00 val. Biržų krašto muziejuje „Sėla“ vyks Biržų rankdarbių klubo „Kraitė“ kūrybinių darbų parodos „Metų kraitis“ atidarymas.
Kraitės klubas veikia jau devyniolika metų. Kasmetinė „Kraitės“ kūrybinių darbų paroda – tai lyg ataskaita visuomenei. Ši paroda – jau dvidešimtoji. Parodos vyko ne tik Biržų krašto muziejuje „Sėla“, bet ir Kupiškio A. Petrausko, Vabalninko muziejuose, Panevėžio Smėlynės bibliotekoje, Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose bei Aizkrauklės (Latvija) muziejuje „Kalna ziedi“.

2016-12-31
ĮPRASTŲ MIRTIES LIUDIJIMŲ NEBELIKS. Mirties liudijimus, kuriuos iki šiol išduodavo civilinės metrikacijos skyrių ar seniūnijų darbuotojai, nuo 2017-ųjų pakeis medicininiai mirties liudijimai.
Lietuvoje atsisakoma popierinių civilinės būklės aktų įrašų įregistravimo liudijimų.
Ši registracija perkeliama į elektroninę erdvę. Taigi mirtį konstatavęs gydytojas mirusio artimiesiems išduos medicininį mirties liudijimą, o jo į elektroninę erdvę įkelta informacija apie asmens mirtį pasieks ir savivaldybių civilinės metrikacijos skyrius, ir „Sodrą“. Todėl nuvykę pasiimti išmokų, susijusių su laidotuvėmis, mirusiojo artimieji jas tuoj pat gaus.

KAINŲ POKYČIAI. 2016 m. trečiąjį ketvirtį, palyginus su antruoju, labiausiai – 18,4 proc. – pabrango transportavimo vamzdynais paslaugos, taip pat pabrango įdarbinimo veiklos paslaugos (3,1 proc.), jūrų ir pakrančių vandens transporto (2,7 proc.), praneša Lietuvos statistikos departamentas. Po 1,5 proc. atpigo krovinių tvarkymo ir konsultacinės valdymo veiklos paslaugos, oro transporto paslaugos atpigo 1,4 proc.

VARŽYBOS. 2016 m. gruodžio 12 d. Kaštonų pagrindinėje mokykloje įvyko 2016-2017 mokslo metų Biržų rajono savivaldybės mokyklų žaidynių kaimo mokyklų berniukų 5x5 futbolo varžybos.
Varžybų rezultatai: I vieta - Papilio pagrindinė mokykla; II vieta - Pabiržės pagrindinė mokykla; III vieta - Nemunėlio Radviliškio pagrindinė mokykla.
2016 m. gruodžio 14 d. Biržų „Aušros“ pagrindinėje mokykloje įvyko 2016-2017 mokslo metų Biržų rajono savivaldybės mokyklų žaidynių kaimo vietovių mokyklų mokinių (gimusių 2006 m. ir jaunesnių) kvadrato varžybos.
Varžybų rezultatai:
I vieta - Pabiržės pagrindinė mokykla; II vieta - Medeikių pagrindinė mokykla; III vieta - Papilio pagrindinė mokykla.
2016 m. gruodžio 16 d. Kaštonų pagrindinėje mokykloje įvyko 2016–2017 mokslo metų Biržų rajono savivaldybės mokyklų žaidynių kaimo mokyklų mergaičių 5x5 futbolo varžybos.
Varžybų rezultatai: I vieta - Pabiržės pagrindinė mokykla; II vieta - Papilio pagrindinė mokykla; III vieta - Medeikių pagrindinė mokykla.

2016-12-22
„EURODEBATŲ“ PRIZININKAS – BIRŽIETIS. Šią savaitę Vilniuje 16 geriausių moksleivių iš 16 Lietuvos miestų rungėsi moksleivių debatų konkurso „Eurodebatai“ finale. Vyresniųjų klasių moksleiviai diskutavo ir siūlė idėjas, kaip jaunimas galėtų prisidėti prie Europos Sąjungos susivienijimo, o juos vertino kompetentinga komisija.
Šiame konkurse  trečiąją vietą užėmė Biržų „Saulės“ gimnazijos vienuoliktokas Dovydas Vidžiūnas.
Jis prieš kelias savaites vykusiame konkurso Biržų etape po atkaklios kovos įveikė Mindaugą Murelį ir Kristiną Mikoliūnaitę.
Konkurso nugalėtojai bus apdovanoti kelione į Europos Sąjungos institucijas Briuselyje.

TARP GRAŽUOLIŲ - BIRŽIETĖ. Konkurse „Mis ūkininkaitė 2016“ varžėsi penkios dešimtys šalies merginų. Antrąją vicemis išrinkta biržietė  - Aleksandro Stulginskio universitete studijuojanti devyniolikmetė Gabija Pranaitytė.

2016-12-15
KALĖDINĖ MUGĖ. Gruodžio 17 d.  Biržų mieste J. Janonio aikštėje nuo ankstaus ryto šurmuliuos Kalėdinė mugė, kurią organizuoja Biržų rajono savivaldybės administracijos Biržų miesto seniūnija, Biržų kultūros centras ir rajono tautodailininkai.  

KALĖDŲ EGLUTĖ VABALNINKE. Gruodžio 13 d. 17 val. Žolinės aikštėje, Vabalninke, vyks Kalėdų eglutės įžiebimo šventė.

PASVALYJE KONCERTUOS UKRAINIEČIAI. Gruodžio 7 d. (trečiadienį) 17.30 val. Pasvalio krašto muziejuje vyks etno–roko grupės „TaRUTA“ (ukrainiečių kalba – „Paparčio žiedas“) koncertas.
Programoje bus atliekamos ukrainiečių liaudies, partizanų ir autorinės dainos ukrainiečių kalba. Atlikėjai nuo 2010-ųjų metų yra surengę jau per 60 koncertų (2014-aisiais, kovo mėnesį po Maidano, koncertavo Biržų pilyje), greta savo Miško brolių dainų, specialiai Lietuvai išmoko ir atlieka 2 mūsų partizanų dainas. Koncertas nemokamas.

MIESTO MOKYKLŲ BERNIUKŲ FUTBOLO VARŽYBOS. Lapkričio 29 d. Kaštonų pagrindinėje mokykloje įvyko 2016-2017 mokslo metų Biržų rajono savivaldybės mokyklų žaidynių miesto mokyklų berniukų futbolo varžybos.
Varžybų rezultatai: I vieta - Kaštonų pagrindinė mokykla; II vieta - „Aušros“ pagrindinė mokykla.

2016-12-06
PASVALIO TEISĖJOS ATLEIDIMAS. Neeiliniame Teisėjų tarybos posėdyje pirmadienį kadenciją baigiantys tarybos nariai svarstė klausimą dėl Pasvalio rajono apylinkės teismo teisėjos Virginijos Jurkštienės atleidimo. Teisėja traukiasi po konflikto su posėdžių sekretore.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė dekretu kreipėsi į Teisėjų tarybą patarimo dėl 61 metų V. Jurkštienės atleidimo iš pareigų savo noru.
Spalio 24 dieną Teisėjų etikos ir drausmės komisijos sprendimu šiai teisėjai buvo iškelta drausmės byla, 2011 metų lapkričio 25 dieną Teisėjų garbės teismas šiai Pasvalio teisėjai skyrė griežtą papeikimą.
Teisėjų garbės teismas nustatė, kad teisėja V. Jurkštienė, 2010–2011 metais nagrinėdama administracinių teisės pažeidimų, baudžiamąsias ir civilines bylas, neužtikrino tinkamo savo darbo organizavimo: daugelyje bylų nesilaikė jų nagrinėjimo tvarkos ir terminų, tinkamai neįformino savo atliekamų procesinių veiksmų, pažeidė proceso dalyvių teisę į greitą ir operatyvų teismo procesą.
Šiemet spalį Teisėjų etikos ir drausmės komisija drausmės bylą iškėlė pagal Panevėžio apygardos teismo teisėjo teikimą. Šiame teikime nurodoma, kad teisėja įsivelia į konfliktus su teismo darbuotojais. Pateiktų įrodymų pakako konstatuoti teisėjos ir posėdžių sekretorės konfliktą.
Komisijos drausmės pirmininkas Algis Norkūnas sako, kad teisėjai V. Jurkštienei pritrūko dalykiškumo ir profesionalaus bendravimo su darbuotoja, padarytą pažeidimą patvirtino kiti teismo darbuotojai. Pasak A. Norkūno, nemandagus elgesys su teismo darbuotoju neatitinka teisėjui keliamų reikalavimų.

MAGINIS MĄSTYMAS. Šalies namų ūkių pirkinių krepšelio tyrimo rezultatai nustebino net pačius tyrėjus. Kaip teigiama pranešime spaudai, paaiškėjo, kad perkamiausia Lietuvos gyventojų prekė yra plastikinis pirkinių krepšelis. Antroje vietoje pagal populiarumą atsidūrė loterijos bilietas.
Kodėl mūsų šalies gyventojai taip noriai perka loterijos bilietus ir ką tai galėtų reikšti? Psichologė Genovaitė Petronienė įžvelgia keletą priežasčių ir prielaidų.
„Loterijos bilietų populiarumas atskleidžia tai, kad didžiajai daliai mūsų šalies žmonių būdingas maginis mąstymas. Tokie žmonės įsivaizduoja, kad kokiais nors savo veiksmais staiga prisitrauks laimę. Prie to prisideda ir noras lengvai praturtėti. Užuot pajudinę smegenis ar bent pirštą ir pabandę uždirbti pinigų, žmonės laukia stebuklo. Jiems norisi, kad nutiktų kaip tam trečiam broliui kvailiui, kuris gauna visą karalystę nieko nepadaręs ir nieko neišmokęs“, – pastebi psichologė.
Pasak G. Petronienės, tokį stebuklo laukimą, žinoma, skatina ir sėkmės istorijos, kurios ištrina iš žmonių smegenų sveiką požiūrį į loterijų statistiką. Neretai žmonių veiksmai yra susiję ir su paprasčiausiais įpročiais. Jei žmogus ką nors padaro išgyvendamas kokią nors bėdą, vėliau jis nebegalvoja, ką daro. Du mėnesius pirkę loterijos bilietus vėliau juos perka automatiškai.


Parengė Rasa Penelienė
2016-11-08

Eilės Biržams

 

SKELBIAME KONKURSO LAUREATUS:
Biržų savivaldybės atstovų nominacijos:


Biržų meras Valdemaras Valkiūnas apdovanojo už meilę Biržų kraštui:

NEPALIKIT BIRŽŲ
Labė daug gabos jaunima išvažiava
Ti į Anglijų, Norvegijų, Ispanijų.
Mes, biržiečė, esam išminting.
Či irg uždirb, kas neting.
Ne ven pinig esam mes turting,
Biržos grože mum tikrė nesting,
Gi tyresnę orą jūs niekur nerasit,
Negyvendam Biržos, jūs daug kų prarasit.
Či gimtine, tėviškės palauke,
Či takė pramintūs jūsų lauk,
Nepalikit Biržų, Apasčios, Agluonos,
Nebijokit, či tikrė užteks jum duonos.
Nepalikit senstančių tėvelių,
Jėm tėp raik jūsų darbščių runkelių,
Nikad jūs nebūsit sav svetimo žemė,
Būsit tik atvykėlė benamė…
Sen biržiete (Vida Simėnienė)
-
Mero pavaduotoja Irutė Varzienė įvertino už moderno ir klasikos jungtis Jono Strielkūno dvasia:
Kaimynų Biržų turguj susitiks,
Jei nematė šiokiuden je pro langų.
Sargiuks namo vis lauks ir pasitiks
Patį geriausių sava draugų.

A šilt kėp šiandė! – valė vis langė
Ir visos durys šiandė valė…
Ar eidams tu pro šal nepavargė?-
Prisėsk- suolelį naujų aš sukalis.

Kėp žydž ir kvep vėl kiema vės žiedė:
Nasturkos, jazmins, panavijos…
Tu nesenė alyvos penkialapį suradė -
Kavojas laime čė - sakė nutilis.

Va čė tė laime - vasarų matyt!
Regėt žalumų sodų ir saulėtų dangų,
Turėt draugų, žedų jėm nuraškyt
Ir kartės pamojuot kaimyn pro langų.
Vėtrunge (Virginija Virkutienė)
-
Mero patarėja Danutė Martinkėnienė skyrė prizą už prisiminimų saugojimą:
KAS BEVIERYS
Čė mana būt yr, atamen:
Javė, pakriaušė senos ievos,
Kvapni žola į pradalgi suguls -
Čė mana būt yr, atamen.

Čė mana būt yr, atamen:
Nasturtos, sens slenkstis ūžola,
Šaltinis, pylims, taks į nams -
Čė mana būt yr, atamen.

Čė mana būt yr, atamen:
Blyksnė, žaisms saulės undeny,
Ganiav žųsų, naktigonės -
Čė mana būt yr, atamen.
Čė mana būt yr, atamen:
Ravė, vosilkos mėlynuoj,
Špokinyčios, sodė pilnus -
Čė mana būt yr, atamen.

Čė mana būt yr, atamen:
Runkėlių saldums, skals čiupk,
Šyškų patvory prikryti -
Čė mana būt yr, atamen.

Čė mana būt yr, atamen…
Švakė, sujuki, ūmžis toks.
Paporys, kas bevierys,
Kad mana būt yr čė!
Evaldas Timukas
-
Administracijos direktorius Jonas Jonušys rado šventiškiausią, nuotaikingiausią eilėraštį:
BIRŽŲ ŠVINTE

Biržų miests kad ir mažs,
Bet žmonelė pas mum gražūs!
Dirb žemi, ar, sėj
Ir, kai reik, pasižmonėj.
Činai ežers, pils ir pliažs
Kip koks užsienia peizažs!
Miests mūs puošs ir dabins,
Kvieč atvykt net ir kaimyns.
Renginių pas mum lig valė,
Vykst koncertė, festivalė,
Traukiam apdarų prabangų,
Fejerverkės puošiam dangų.
Būn varžybas, verd aistras,
Švintes vėliavas jau plaikstas.
Iš tradicijų gausybes
Muge kvieč su daug gerybių.
Kas pri piles, pri Janonia,
Pri fontanų – pagal skonį,
Visi renkas Biržų miest,
Nes či vykst švintes fiest!
A&R (Aušra Pačegonytė)
-
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjui Rimantui Jociui labiausiai patiko triptikas Biržams:
PILĖS PARKS

Biržė –ne Trakė, ne Vilns,
Či tik griuvėsė du išliki,
Pilės dabar – nė ženkla joke,
Tik akmenis ir plytos senos tokios…
A kiek senovės men tos liepos,
Katros pri ežera da stiepes,
Či lankes cars ir karals,
Ir buva Biržos baiss kars…
Ale dabar mum jie nerūp,
Įdom činai ir tėp pabūt,
Bo ežers Širvėnos banguoj,
Laivelė tol plūduriuoj…
Gražiausi parki tė medelė
Katrų šaks puoš rožių žiedelė,
Ir Čiūdara namelis stov,
Mat jis – tų rožių gaspadors.
Marytė (Marė Paknienė)
-
Biržų rajono savivaldybės narė Stasė Eitavičienė apdovanojimą skyrė už liaudies tradicijų puoselėjimą:
PAKERMAŠIS

Aš vaiks vis dyvijos:
nešpėtns gražums mūsų gryčias!
Nigdi, rods, tėp nebuva,
gal tik par babas pagrabų….
Šindė vis lauk kunigėlią,
baigs spavedot ir atvažios pakermašin.
Matutę jo uždėją bulbs,
petelnio jaknas su cibulės čiršk,
didžiajam puod pusę untes verd.
Sunk matutė viskų suriktavot, skubit raik,
bo unt untros adynos sulėks vis padvad.
Sudynai jo iš vakarą suruošt,
tarielkas ir spotkelė blizg kėp zėrkalai,
vidialcė su peilės net patumsy švieč.
Kryželis apipints žalynais ir kvetkelės
senoj kanap papuošt takelės,
unt sienas austinis abrūsus kab,
patalė parvilkt - balt kėp sniegs.
A unt gonkų visas palergonijas žydž,
darželis išravėts, akmenėlė nubalint,
smeliuką pabarstyt, nemožn atsižiūrėt.
- Tegul bus pagarbints!
Skumb kleboną bals par visų ulyčių,
o man iš tą strioką ir visų kvapų -
akys tik tūms pasidarę, kelė linkst,
seilių burn piln, a pilvs bubinų muš.
Kunigėlis jo man galvelį glosta
ir švintų abrozėlį runkon duod…
Va ir prasided šitėp laukts pakermašis.
Kalvarts (Rita Venskūnienė)
-
Biržų seniūnijos seniūnas Vytas Jareckas pasirinko trumpą, miestą apibūdinantį eilėraštį:
Kampan Letuvos gimio kažkad,
Už šitu Diev aš dekavoj..
Nepaliks Biržu nikad,
Pri Širvėnas imint mana koj.
Ežerėlė, ol, unt Astravu liepts,
Pils iš tola didyb alsuoj,
Nesupras nepabuvis, koks gražs šits miests,
Ar ne tėp ir Tuje galvoj?
Nomeda Grigaliūnienė
-
Seimo narys Viktoras Rinkevičius atkreipė dėmesį į rūpestį žemės ūkiu:
Kok či vasar,
Kas per pagad?
Lyj ir lyj, ir gala nėr!
Morkos, bulbos ir cibulė
Plauka vandeny vagoj.
Saula pasiroda,
Led-ne-led,
Vienai adynai,
Ir vėl liets…
Jergutėlio! Šiens da nesudėts…
Bada metė, ne kitėp.
A žola aug kėp pasiuts,
Jau nebėr spėkos jų nuravėt.
Čeverykos mol aplipa,
Vos išplėšt gal iš purvyną.
Tė či vasar?
Pons Diev, susimilk
Ir mum vasarų grąžink.
Moterėla iš palatvės (Dalia Matusevičienė)
-
„Šiaurės rytų“ favoritu tapo šis eilėraštis:
MATYS, BŪT TAVA, ČĖ
Suklyk man gervėmis ankstu rytu…
Gaivink ras, blyšks aks suvilgyk,
Laikyk stiprė, nelaisk blaškytis -
Širdie, nurimk, laikykis.

Tyl, nakts švies, vilting rodas.
Nutola audros, užmaršts.
Nuskrieja mintys, svajas ilgesingas -
Nutils raud, dongs rūsts.

Palaisčio pančis, grandėns sava,
Nokinč vaisių nudienos naujos,
Bandyč eit kel į tylų -
Apgaut savi, Dungos likymu.

Iškrist bandyčio lietum šioj žemė.
Įlaist gyvastį tvirtė į laikų.
Pabūt žol trap niūrioj šalikelaj,
Gromst derlingo sodžios dirvo.

Įkvėpk stiprio gyvenima pilnatvės.
Nevert auks, deimantės žarstytės,
Blaškytės, šaukt į niekų -
Stokot, kankint trapių sava sielų.

Bandyk gyvenimų mylėt, Tau duotų.
Vilts, tikėk, aušr pražys nauj!
Suklyks vėl gervės Tėviškės arimos -
Matys, būt Tava, čė!
Evaldas Timukas
-
Biržų muziejaus „Sėla“ komanda apdovanojo už etnografiškumą ir natūralumą, tarminės leksikos meistrišką supynimą į gražius, skambius sakinius ir už jau veik numirusios pakermošių tradicijos atgaivinimą:
PAKERMAŠIS

Aš vaiks vis dyvijos:
nešpėtns gražums mūsų gryčias!
Nigdi rods tėp nebuva,
gal tik par babas pagrabų….
Šindė vis lauk kunigėlią,
baigs spavedot ir atvažios pakermašin.
Matutę jo uždėją bulbs,
petelnio jaknas su cibulės čiršk,
didžiajam puod pusę untes verd.
Sunk matutė viskų suriktavot, skubit raik,
bo unt untros adynos sulėks vis padvad.
Sudynai jo iš vakarą suruošt,
tarielkas ir spotkelė blizg kėp zėrkalai,
vidialcė su peilės net patumsy švieč.
Kryželis apipints žalynais ir kvetkelės
senoj kanap papuošt takelės,
unt sienas austinis abrūsus kab,
patalė parvilkt - balt kėp sniegs.
A unt gonkų visas palergonijas žydž,
darželis išravėts, akmenėlė nubalint,
smeliuką pabarstyt, nemožn atsižiūrėt.
- Tegul bus pagarbints!
Skumb kleboną bals par visų ulyčių,
o man iš tą strioką ir visų kvapų -
akys tik tūms pasidarę, kelė linkst,
seilių burn piln, a pilvs bubinų muš.
Kunigėlis jo man galvelį glosta
ir švintų abrozėlį runkon duod…
Va ir prasided šitėp laukts pakermašis.
Kalvarts (Rita Venskūnienė)
-
Muziejaus direktoriaus pavaduotoja Edita Landsbergienė savo asmeninį prizą skyrė už sveiką ironišką žvilgsnį ir sklandų eiliavimą, primenantį Kazio Alijošiaus dainuškas, spausdintas „Mūsų rytojuje“:
A PAS MUM KITONIŠKĖ…

Apė Biržs parašys
Haiku nejaponiškų.
Atvažiuok ir pamatys,
Kas pas mum kitoniškė.
Miestą centrs interiasns,
Žina mūsų žmonės:
Vieni Tavės lauks pri pašta,
Kiti – pri Janonia.
Pri švintorios apdaužyt
Gul Birute mūsų.
Jai po galv kiet plyt.
Gal toks noras rusų?
Rasi inkarų be laiva,
Tūriam garvežį kremavų,
A unt kamina yr raidės:
„Ačiū, kad mum išvadava…“
Yr mėnulis kėp kanoja,
Ir patrank šaun unt dungų,
Bet muziejuj pakavojam
Senį Radvilų be runku.
Prasmeng žeme, griūn triobas,
A mes stoviam tiesūs.
Geriam alų,
myliam bobs,
Ir netrauk mum biesas.
Šermukšnis (Algirdas Trybė)
-
Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos kolektyvas išrinko geriausią eilėraštį:
AKIMIRK

Laumžirge sparnuos – vasar raibuliuoj.
Bando pagaut jų, kol nenuskrida,
Kad prisijaukinčio žydėjimų lelijų
Ir saulės žaismų ežera vilny.
Kiek kartų bandam sustabdyt akimirkų?
O ji tik nusijuok nerūpestingė
Ir skub raudonų žemuogių raškyt,
Kė ras dar virp ant smilgų…
Aš skub prie liepos, dūzgiančios medum,
Kad žiemų gerčio liepžiedžių nektarų.
Mana puodely suraibuliuos akimirk -
Tas vasaros žydėjims laumžirge sparnuos.
Laumžirgis (Vilija Virkutytė)
-
Rašytoja Sara Poisson įvertino už sodrų, įvairų žodyną ir buities poezijos pašlovinimą biržietiškai:
ALOS KELS

Vālio durys, kyl gars,
virst dūmai iš kamaras.
Atlak bob kėp keleivyne -
runkoj viedrs iš kultūrines.
- „Degam, Tėvai! Gelbėk gryčių!“
(Tas gul pogulia seklyčio.)
- „Supleškės padlags ir lungai,
kur gyvinsim, Dievi brungus?“
Senis strykt kėp iš dilgynių
- „Verd als unt Žolynes“.
Bob biški pralinksmėja:
- „Kų ti, paraką įdėjai?
Kū či unt gražiosias kapas
drybsai purvinais čebatais?“
- „Als daryt myslij lingv?
Jo senatve, kojas linkst.
Vyrų reikals či ne cirks
Ir ne zapte, ne zacyrk.
Raik sudaigint salyklų gerų,
prinešt undenia kamaran,
plikyt kubils užalins berža vunt,
dėt salyklų – tegul šunt.
Aušint, paskio miels dėt ir apins,
mest vidun da karšts akmens.
Degtų sierčikų įkišt,
ir klausyt, užgest ar šnypšč.
Ir ne skumbyk viedrais moč -
reik ramybes al – tad košt,
pilt uzbonan, karštavot!
Paskio bačkas išmazgot.“
- „Nu tu, Lievan, gal pablūdai,
myslij bobom rup tik bliūdai?
A tė gyvulėlių pulks,
daržai, vaikai, Dievi brungs!
Iškavojai visus viedrs,
matė milžtuvį? Negėd?
Surūdijus, sulankstyt,
senė prašo, nupirk kitų.
Bo avela šitų mana
sumyne jo no Untaną.
Unt pirtelės zomk kab,
gal ti sukišė? Kvarab!
- „Zabeliut, nesimarkatnyk,
aik lazaunėn, nu kur drapaks.“
Unčiakius pastate bob,
bėg pakėlus undarokų.
Pro vikutkų patesūmais,
kepaliešė, ti kur krūmai.
Kėp tas kraliks pasimaiše,
griūva žemėn kėp koks maišs.
Gul ir myslij, raik gvolt lėkt,
kų tas Lievans liep žiūrėt.
Kab unt sienų kel lenciūgai,
stovi šėp, leženk, bliūdai…
Naujs viedrs švieč kėp kvietks!
Musėt Lievana padėts?
A pre ja kresela graž,
karvį melžt sukalt, narav.
Net prašvyta bobai akys:
Nu navatns…nieka nesakys….
Kėp paškustv aš unt ja bliovio,
ir tų alų vis keiksnojo…
Aisiu spavėdnios Žalynėj…
Lakiu kept Levuk blynų,
katras mėgst – su spirgiukais,
myli many Levaniuks!
Šypsas Lievana veidelis:
Nėra lingvs alos kels.
Kalvarts (Rita Venskūnienė)

Rašytojos padėkos skiriamos Marytei, Zenkiui, Vėtrungei, Evaldui ir Viktorijai:
PILIAKALNIS

Nu či tė viet labė graž,
Lakstem, kė da buvam maž..
Vaikė zbitkų prigalvoje,
A kė reik – ir talkavoje…
Kai su klas činai atainam,
Neberūp mum jokes dainas
Mat rėks bėgt par šitos kalns,
Tas bėgims vadinas kross.
Nu i lakiam mes uždusi
Vis aplink unt vienu pusi
Norem gerų pažymį gaut,
Mokitoj su laikrodž lauk…
Kėp ti buva, kėp nebuva,
Pilės kalns da nepražuva,
Gažūs rūmė atsirada,
Ale anų čėsų gail be gala…
Marytė (Marė Paknienė)
-
ŠOKĖ
Runkos, kojos kyl ir laidžias,
Tek sūrs prakaits jov no veida.
Smarkų ritmų būgnэ kal –
Kad tėm šokėm atais gals?
Kas poros da nesurada,
Stov kertė ir akim bada.
Žiūr’ unt panų, taktų min
Ir vaizduoj, kad jų šokin.
Vakars graitэ gražs praėje,
Daug širdelių skildinėje.
Kas poros či neatrund,
Naujė meiłε kyl pagund.
Zenkis (Alfredas Naktinis)
-
Kė saula tek -
Ryts toks spalvots ir atvirs.
A tokios gilios
Dangos ir žemes smegduobes:
Vis pirmūs žodžė
Ir kvapė prapuol,
Susiger visas vėjs.

Kė saula kyl -
Visur tėp daug švytėjima
Ir daug žiūrėjima…
Išgirstam dienų
ir visų kų, kas skamb…

Kė leidžias saula -
Šešėlė vis sudyl,
Deg debesia kraštė
Aguonų raudonum -
Vėjuot vėl bus…
Vėtrunge (Virginija Virkutienė)
-
PAVASARĖ
Many alsos pavasarė ne kartu,
Tavy pasaulis sužaliuot bandės,
Dain skambės, pavasarė -
Alsos pasaulis, Jis dainos.

Many neblėst ilgesys, gyven.
Tavy rusens, spurdės jaunyste…
Bandės, o gal nikad, pavyks
Žydėt žiedės, baltės, geguže.

Mana gyvenims nelauks manės,
Skubės pavasarė tava ne kartu,
Atslogs mūs upės, ilgesys -
Pabėrs baltus žiedė geguže.

Kvapni mūs pasak – pavasaris!
Prabėls, pražys brand sodr…
Many alsos pavasarė -
Tavy – gyvenims žalios!
Evaldas Timukas
-
PLЫŠT PER PUSE
Diongst žodžė.
Kiaurasamč
Šlapen patals
Y nė krust‘.

Nekėš kojas
Iš karšta vandene,
Ka‘ sušiolt venos
Led pavertės kraujs.

Muil dvelkents‘
Bijūnэ užgoš
Dieviškas nuodėmės
Kvapo.
Viktorija Muralytė
-
Vargonininkė Ieva Morkūnaitė simpatijas skyrė už muzikalumą ir panašumą į liaudies dainas:
BIRŽŲ ŠVINTE

Biržų miests kad ir mažs,
Bet žmonelė pas mum gražūs!
Dirb žemi, ar, sėj
Ir, kai reik, pasižmonėj.
Činai ežers, pils ir pliažs
Kip koks užsienia peizažs!
Miests mūs puošs ir dabins,
Kvieč atvykt net ir kaimyns.
Renginių pas mum lig valė,
Vykst koncertė, festivalė,
Traukiam apdarų prabangų,
Fejerverkės puošiam dangų.
Būn varžybas, verd aistras,
Švintes vėliavas jau plaikstas.
Iš tradicijų gausybes
Muge kvieč su daug gerybių.
Kas pri piles, pri Janonia,
Pri fontanų – pagal skonį,
Visi renkas Biržų miest,
Nes či vykst švintes fiest!
A&R (Aušra Pačegonytė)

OBEŁΕLĀ
Vėl’ pražyda obełεlā
Mūsų sodžy prė namų.
Žemė linkst šakełεs žalios,
Kėp tik ain’ pro šalį jū.
Aš pamyslijis sustojo,
Suklupo prė jos šaknių:
„Obełεla, obełεla,
Tau neger, kэ nėr žmonių.“
Mana žodį vėjs pagava,
Neše lig žalių miškų
Ir atėjis aids pasake:
„Nepalik vėnų namų“.
Ėje dienos, ėje metэ,
Trauke šird’s mani namo.
Sugrįžo – rugė žydėje –
Obiałы apkabino.
Zenkis (Alfredas Naktinis)
-
Aš, konkurso organizatorė Rugilė Audenienė, pasirinkau tekstus už originalų žvilgsnį:
Gail skęstančių
Afrodičių.
Jų paausiuos įstrigusių
Dviragių pabaisų,
Viliojenčių un‘ spąsts.
Tad, skęstanč
Dieviošk kūn,
Matys kylančio
Iš pelenų Atlantido.
I‘ dvirags sudegions
Visko kart‘ so tavim.
Nebots pasiglemš
Dieviškumo i‘
Mirštant visiškэ apaks.
Nukers Diev kairės rankas
Pioršts i‘ stuksens
Nagэs į ją sosto.
Viktorija Muralytė
 
ŠIRVĖNOS SESO
iš Širvėnos dumbla tirščių juodų
seso varažin istorijų miesta dievų.
veidrody kep ežers jos raukšlės banguoj.
saka ano – istorij nėr kraujs, katrų dėlės
sunešioj…
jauč ano, kur uždūsį vakarykščios dumbluos
protvėvių vėlės bujoj.
džiaugias ano, ka bet kadom
juodžemį šiltų sėlos kraštų
gal myndyt sava kojom basom.
Justinas Simanavičius

Neišgainiokit,
Kai Biržėj švente griausmės,
Širvėnas miegų.
Lina Aleknienė

KĖ PRISIMEN...
Kė prisimen paauglystį,
Vėl man nores ti sugrįžt.
Koks tad būdava smagums
Lundžiot vienkiemy po krūms.
Visų dienų grynam or,
Gryčio būt mum nesinor.
Bet dabar vaikė tingesni.
Daktars sake ir slabnesni,
Jiem kompiuteris kėp Dievs,
Nebėr kad lakstyt po pievs,
Mobiliakų runkoj tur,
Visų dienų unt jį žiūr.
Jeigu saika nebelika,
Kėp nekenks ir ger dalykė?
A mum prota nieks neknisa,
Jokių telekų iš visa,
Jokių kompų neregėjem,
Skaitem knygs ir jom tikėjem,
Ką norėt galėjem dar,
Jei gyvint mum buva ger?
Net avarijų nebuva,
Nieks unt vieškele nežuva,
Bėris žmogų vež iš tyka,
Ir tėp nigdi nenutika,
Kad vežėčios subyrėt,
Gaspadors graban gulėt.
Ni lesbiečių ir ni gėjų
Nieks kėp gyvs tad neregėje,
Tiek nebuva ir pijokų,
Ir mergų be undarokų.
Bobos buva razumnesnės,
Iš natūros net gražesnės,
Papų jos nedemonstrava,
Gal tik naktį vyr sava,
Jos implantų nežinoje,
Sava kūna nežaloje.
Viskas buva sava vietė;
Kėp ir prigul būt unt svieta,
Buva daug gerų dalykų,
Bet po biškį jie išnyka.
Kėp tų čėsų neminėt
Ir sugrįžt vėl nenorėt?
Danutė, n metų

ĮKYRS KAVALIERS
Nebevok iš kaiminkos tų kvietkų,
Nedrabstyk daugiau mana palungė,
Jau ne kartų sakio – patikėk tu,
Kad nekiš aš galvos tava jungan.

Tu man pavalks taikės uždėt,
Tau vienam be tarnaitės paboda.
Tu tik „bambalį“ mok mylėt,
Dykinėdams tik šuns kaima lodė.

Tava kels jau kadė pasisuka
Ne gyveniman, a pragaran.
Ar tau šriūbė jau vis atsisuka,
Kad tu „bambalį“ siūlij ir man?
Danutė, n metų

APGAUTOJ KALAKUTE
Kė pavasaris atėje,
Linksmos varlės baloj kvarke,
Daug žųsiukų išperėje
Didela perekšla kurke.

Čiut unt kojų atsistojį
Tie paukštelė balon šok!
Kurke vejas juos, plasnoj,
Bet ištraukt krantan nemok.

Ką jie šitėp išprotėje,
Vos tk undenį pamate?
Kad žųsės kiaušins perėje,
Kurkė tyčiom nieks nesake,

Kad ne sava vaiks vedžioj,
Jai unt galvų neatėje,
Tėp ir lika apgautoj,
Kad žmonim pasitikėje.
Danutė, n metų

 

A PAS MUM KITONIŠKĖ...

Apė Biržs parašys
Haiku nejaponiškų.
Atvažiuok ir pamatys,
Kas pas mum kitoniškė.

Miestą centrs interiasns,
Žina mūsų žmonės:
Vieni Tavės lauks pri pašta,
Kiti - pri Janonia.

Pri švintorios apdaužyt
Gul Birute mūsų.
Jai po galv kiet plyt.
Gal toks noras rusų?

Rasi inkarų be laiva,
Tūriam garvežį kremavų,
A unt kamina yr raidės:
„Ačiū, kad mum išvadava...“

Yr mėnulis kėp kanoja,
Ir patrank šaun unt dungų,
Bet muziejuj pakavojam
Senį Radvilų be runku.

Prasmeng žeme, griūn triobas,
A mes stoviam tiesūs.
Geriam alų,
myliam bobs,
Ir netrauk mum biesas.
Šermukšnis, 44 m.

GAMTAS GROŽIS
Graž, kė pavasarį sodė pražyst.
Kė vilnij rugelė laukuos.
Linksmute jaunyste kvatoj
Su įsegt ramun plaukuos.

Graž, kė užsideg žvakes kaštonų
Ir berželia naktis, vos sumerki akis.
Liepsnoj laužė švinta Jona
Ir tikim – papartis pražys.

Graž, kė sužydž baltas lelijas
Širvėnoj pre Biržų piles.
Trapų grožį kitiem jos dalij
Kėp nekaltų plakimų širdės.
Valerija, 75 m.

MOKĖKĖM GYVENT
Gyvenimus gražus ir toks neilgus
Kam laist jį vėjės, po galės.
Nebūkėm vėja blaškamas smilgas,
Bet stenkimes stavėti užalės.

Visi mes trokštam prabangas ir turtą.
Dėl pinigų net naktį nesimiegu.
Bet didžiausis turtus yra sveikatu
Ir geru širdis po paprastu sermėgu.

Žmago, negeisk perlų nė
deimantinių rožių,
Nekrauk brungių turtų či žemėj.
Skleisk gėrį, spindėk sielas grožiu,
Tė didelis turtus bus kitam gyvenimi.

Tegul saula mum negail spindulių,
Kad rytų prabudus būtų ger.
Nieks mum nedos gyvenimų kelių,
Tad šitų pragyvinkim kėp der.
Valerija, 75 m.

TĖP BUS RUDENĮ

 

Mana beržs prie ežera linka,

 

Mana Biržė piln rudens.

 

A lėktuvs virš vandenią skrenda

 

Ir krasela sod prie obels.

 

 

 

Medžių šakos kėp dratvos atšoki

 

Kadom nor, tadom bada aks.

 

Baisė gražs ruduo atplaukis

 

Virš mana miestą, pilną vandens.

 

Upela, 39 m.

 

MATYS, BŪT TAVA, ČĖ

Suklyk man gervėmis ankstu rytu...

Gaivink ras, blyšks aks suvilgyk

Laikyk stiprė, nelaisk blaškytis -

Širdie, nurimk, laikykis.

 

Tyl, nakts švies, vilting rodas.

Nutola audros, užmaršts.

Nuskrieja mintys, svajas ilgesingas -

Nutils raud, dongs rūsts.

 

Palaisčio pančis, grandėns sava,

Nokinč vaisių, nūdienos naujos,

Bandyč eit kel į tylų -

Apgaut savi, Dungos likymu.

 

Iškrist bandyčio lietum šioj žemė.

Įlaist gyvastį tvirtė į laikų.

Pabūt žol trap, niūrioj šalikelaj,

Gromst - derlingo sodžios dirvo.

 

Įkvėpk stiprio gyvenima pilnatvės.

Nevert auks, deimantės žarstytės

Blaškytės, šaukt į niekų -

Stokot, kankint trapių sava sielų.

 

Bandyk gyvenimų mylėt Tau duotų.

Vilts, tikėk, aušr pražys nauj!

Suklyks vėl gervės, Tėviškės arimos -

Matys, būt Tava, čė!

Evaldas, 23 m.

 

 

KAS BEVIERYS
Čė mana būt yr, atamen:
Javė, pakriaušė senos ievos,
Kvapni žola į pradalgį suguls -
Čė mana būt yr, atamen.

Čė mana būt yr, atamen:
Nasturtos, sens slenkstis ūžola,
Šaltinis, pylims, taks į nams -
Čė mana būt yr, atamen.

Čė mana būt yr, atamen:
Blyksnė, žaisms saulės undeny,
Ganiav žųsų, naktigonės -
Čė mana būt yr, atamen.

Čė mana būt yr, atamen:
Ravė, vosilkos mėlynuoj,
Špokinyčios, sodė pilnus -
Čė mana būt yr, atamen.

Čė mana būt yr, atamen:
Runkėlių saldums, skals čiupk,
Šyškų patvory prikryti -
Čė mana būt yr, atamen.

Čė mana būt yr, atamen...
Švakė, sujuki, ūmžis toks.
Paporys, kas bevierys,
Kad mana būt yr, čė!
Evaldas, 23 m.

PAVASARĖ
Many alsos Pavasarė ne kartu,
Tavy – Pasaulis sužaliuot bandės,
Dain skambės, Pavasarė -
Alsos Pasaulis, Jis dainos.

Many neblėst ilgesys, gyven.
Tavy – rusens, spurdės jaunyste...
Bandės, o gal nikad, pavyks -
Žydėt žiedės, baltės, Geguže.

Mana gyvenims nelauks manės,
Skubės Pavasarė Tava ne kartu,
Atslogs mūs upės, ilgesys -
Pabėrs baltus žiedė Geguže.
Kvapni mūs pasak – Pavasaris!
Prabėls, pražys brand sodr...
Many alsos Pavasarė -
Tavy – Gyvenims žalios!
Evaldas, 23 m.

KO TYLI SLYVA
Prabuda jau slyvų žiedai
Šalia to iškrypusio tako
Galėtų jais džiaugtis ilgai
Bet sniegas padangės sušneko

Gegužis toks lauktas ilgai
Išpurtė šia lengvą paklodę
Ruduoja slyvelių žiedai
Nuo balto niūraus sniego svorio

Bet veržias žalia šiluma
Baksnodama slegiantį svečią
Ir saulė iškišus kasas
Darbuojas nuo ryta patrakus

Paskambina dukrai mama:
„Ne visas da slyvas nušala
užteks anūkėliams mažiems
padėt tėva uogų ant stala

Nors tėva seniai nebėra
Tai jis aną slyvą sodina
Raškydavo uogas anksti
Sumislytu vardu vadina

„Greitutės“ - sakydava jis
Raudonas, o didelas... saldžias
Suvalgai ir dirbti gali
Ir teka per smilkinius lašas

Tuoj vasara... Lėksiu kaiman
Į mielą man brangų miestelį
Lėta Vabalas sraunuma
Man primena mana senelius

Taip artima viskas aplink
Balta bažnytela su varnom
Ir slyva nuvargus visai
Mum atveria savajį amžių
Agana, 35 m.
iš Vabalninko miestelio


Už langa jud medžė, ir širds suvirp.
Jau jaučias saule ir pavasare gaiva.
Tačiau jausmai nedingst, jie liek či, gilė širdy.

Suvirpėjus mana kūn, toptėl mints:
Galbūt pavasaris - nauj pradž?..
Prog iš nauja sukt sava laimės lizdu,
Mylėt ir būt mylimam.
Paslėpt nuoskauds ar graudžiu dainu,
skirtu užmirštam.

Galbūt iš nauja prisimint, kad meilė vis subyr.
Jog ne visad ji tyr.
Nesvarb, trap ar džiaugsming, jos niekad negana.
Kiek geruma ir kiek bloge ji suteik.
Kartais sunaikin žmogų iš vidaus,
O kartais... priseg sparns.
Tėp, meilė būn ir sėkming.

Suvirp medžė, atgimst širds.
Atgimst kadais girdėtus žodžė mylimojo.
Pažadai, sen meilės istorij...
Juk visks išnykst, kep sniegs atėjus pavasariui.

Ir kankinamės mes,
Meilės ir pasaule nuskriaust.
Nerandam sau vietos.
Užsidaram ten, gilė širdy,
Kur tų kalėjimų jau nieks neras.

Ir vis tik vėl paglostytų tie žodžė mylimojo:
„Tu man - vien, štai mūsų meilė tyr.“
Bet ne, juk visks baigės...
Meilė sen ir pavasaris.
Beldžias vasar ir meilė nauj,
kuri tik paglostys tau širdį...
Austėja, 17 m.


Belaukdami Lietuvos  100 – mečio, besisiūdami tautinius drabužius, džiaugiamės, kad 2017 – ieji paskelbti Kalbos metais. Taip galime atgaivinti savo tarmę – šnektą, nors ir esame pasklidę po visą Lietuvėlę – Biržai, Klaipėda, Marijampolė, Kaunas, Vilnius, Šiauliai.
Ką tik paminėjome Tėvo dieną, ruošiamės Jo (a. a.) 100 – osioms metinėms, kad mus, visus 7 vaikus (5 dukras, 2 sūnus), išleido į aukštąjį mokslą (baigėme universitetus). Labai gerai prisimename jo pamokymus – kaip mus gyventi toliau… Taigi:


„GASPADOR‘-100“
- Vaikė, gyvenkėt meilė, dailė, gražė,
Nebūkėt ežė, besiglausdam‘ viens pri kitą,
Nepradėkėt špilkuotės kiekvieno ryto,
Būkėt solidarė, didelė humanė,
Tėk, neduok Diev‘, nepasidarykėt chuliganė;

Žinokėt, graičiau ain duot‘, ne kėp paėmt‘,
Iškados nedarykėt nič nė kam nors:
Ni musė, ni uod, ni bitė, ni skruzdelėlė –
Užteks visiem vietos pu šituo saul;

Būkėt kep viens ronkos kumšts‘,
Tegol‘ ronk ronko mazgoj‘,
Ar ryts unkstyvs, ar vėls vakars,
Ar bjaur‘ dien, ar pats vidurnakts –
Atsišaukėt viens pri kitą,
Vis labė laukėt kits kitą,
Suaikėt, keminėkėt, nesusvetimėkėt,
Netapkėt nesutaikomės priešės,
Nelaikykėt užont‘ kietą akmenę,
Neatitolkėt, susisiekėt par dratvialė;

Visor išlaikykėt kantė ėr panabėrijo,
Nepameskėt razmą, tegu kopkėns gerė dirb,
Tiok nebūkėt nekoštą molę,
Vaikė, būkėt kietą raumenę ėr kalimą…
Onė – Petronė, 67 metų


0.535175